Zanim weźmiesz kredyt

Finanse i gospodarka

Okres świąt to czas wypoczynku oraz spotkań z rodziną. Wiąże się jednak z dużymi wydatkami, które niektórzy z nas zdecydują się pokryć za pomocą kredytu konsumpcyjnego.

Banki, w odpowiedzi na potrzeby klientów, przygotowują w okresie świątecznym oferty kredytów konsumpcyjnych, kuszą promocjami i specjalnymi warunkami pożyczek.

Aby nie zgubić się w gąszczu bankowych propozycji warto skorzystać z pomocy firm pośrednictwa finansowego. Doradcy zbadają zdolność kredytową, obliczą optymalny poziom miesięcznego obciążenia ratalnego i przeanalizują oferty wielu instytucji finansowych.

Dobrą praktyką jest przeprowadzenie przed wizytą w banku analizy własnych potrzeb i możliwości. Z jednej strony należy zastanowić się jakiej wysokości kredyt umożliwi zrealizowanie zamierzonych celów, a z drugiej, biorąc pod uwagę stałe obciążenia, określić ratę na jaką można sobie pozwolić.

Przyglądając się ofertom kredytowym należy, obok nominalnego oprocentowania, wziąć pod uwagę rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która informuje o takich składnikach kosztu kredytu jak: kwota kredytu, oprocentowanie i dodatkowe opłaty w rodzaju ubezpieczenie czy prowizja bankowa.

Kolejnym ważnym kryterium analizy ofert kredytowych jest okres spłaty. Dłuższy wiąże się z wyższymi odsetkami i jednocześnie niższym obciążeniem miesięcznym. W przypadku krótkoterminowych kredytów mogą pojawić się problemy ze spłatą bieżących rat.

Oferty banków można negocjować. Im wyższy kredyt i lepsza zdolność kredytowa tym większe szanse na sukces negocjacyjny. Argumenty, które możemy przedstawić w banku to przeniesienie konta lub skorzystanie z oferty karty kredytowej.

Alternatywą dla banków są firmy oferujące „chwilówki”, w których zazwyczaj łatwiej uzyskać kredyt. Z oferty parabanków często korzystają osoby, którym zależy na czasie. Dla własnego bezpieczeństwa należy zweryfikować wiarygodność kredytodawcy na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Na podstawie: Przeczytaj zanim weźmiesz kredyt na święta, Remigiusz Stupnicki, ekspert ds. kredytów i pożyczek gotówkowych Idea Expert

Udostępnij artykuł: