Zapowiedź wydarzeń tygodnia – Czekamy na sygnały z RPP, EBC i amerykańskiego rynku pracy

Finanse i gospodarka

Choć na sytuację na rynkach finansowych wciąż spory wpływ mogą mieć wydarzenia i informacje dotyczące Chin, nie zabraknie bodźców także z innych obszarów. Jednym z nich będą opinie wygłoszone w trakcie kończącego się w weekend dorocznego zjazdu przedstawicieli banków centralnych w Jackson Hole, dotyczące zarówno polityki pieniężnej, jak i bieżącej sytuacji na świecie.

Choć na sytuację na rynkach finansowych wciąż spory wpływ mogą mieć wydarzenia i informacje dotyczące Chin, nie zabraknie bodźców także z innych obszarów. Jednym z nich będą opinie wygłoszone w trakcie kończącego się w weekend dorocznego zjazdu przedstawicieli banków centralnych w Jackson Hole, dotyczące zarówno polityki pieniężnej, jak i bieżącej sytuacji na świecie.

Gospodarka: - Informacje - Wydarzenia - Opinie
Pierwszy dzień tygodnia przyniesie informacje na temat kondycji japońskiego przemysłu oraz nastrojów w szwajcarskiej gospodarce, obrazowanych przez wskaźnik instytutu KOF, które mogą mieć wpływ na notowania franka.

Wtorek będzie zdominowany przez publikacje wskaźników PMI do przemysłu w głównych gospodarkach świata. Z pewnością największą uwagę inwestorzy będą zwracać na dane z Chin i Niemiec. Uzupełnieniem tych informacji będą czwartkowe wskaźniki PMI dotyczące usług. Dla nas istotne będzie, jak kształtował się w sierpniu ten wskaźnik dla polskiego przemysłu. Po niedawnym lekkim osłabieniu, w lipcu powrócił on do tendencji wzrostowej, ale ważne będzie jej potwierdzenie.

W środę zakończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Z pewnością nie należy się spodziewać zmian wysokości stóp procentowych, jednak konferencja prasowa może przynieść wiele intersujących informacji na temat oceny sytuacji na rynkach i w gospodarce oraz sugestii co do perspektyw polityki pieniężnej na przyszłość.

Wydarzeniem tygodnia może stać się czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Prawdopodobnie nie zostaną w jego trakcie podjęte konkretne decyzje, ale mogą paść ważne deklaracje, związane z oceną i możliwymi działaniami w związku z sytuacją w Chinach i na rynkach finansowych.

Choć dane dotyczące amerykańskiej gospodarki będą napływać już od pierwszych dni tygodnia, największe znaczenie będą mieć dane dotyczące sytuacji na rynku pracy. W środę pojawią się informacje firmy ADP w tej sprawie, w czwartek raport Challengera, ale kluczowe znaczenie będą mieć piątkowe publikacje, dotyczące stopy bezrobocia, liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym oraz długości tygodnia pracy i płacy godzinowej. Te dane mogą mieć znaczenie dla Fed w podejmowaniu decyzji o podwyżce stóp procentowych. Informacji w tej sprawie może dostarczyć także środowa publikacja okresowego raportu rezerwy federalnej, dotycząca oceny stanu i perspektyw amerykańskiej gospodarki.

Rynki finansowe
Początek tygodnia na światowym rynku przyniósł dalsze osłabienie dolara. Sięgający w poniedziałek blisko 1,16 dolara kurs euro spadł jednak w kolejnych dniach w okolice 1,12 dolara. To efekt nerwowej sytuacji oraz niepewności związanej z polityką pieniężną Fed.

Umocnienie się wspólnej waluty doprowadziło w poniedziałek jej kurs do 4,25 zł., czyli do poziomu najwyższego w tym roku. W kolejnych dniach euro taniało. W piątek przed południem wciąż było jednak wyceniane wysoko, na 4,24 zł. Po początkowym osłabieniu, w górę poszedł także kurs dolara. Za amerykańską walutę w piątek trzeba było płacić 3,76 zł, o prawie 10 groszy więcej niż w poniedziałek. Mimo zawirowań na rynkach, kurs franka, po niedawnej zwyżce, trzymał się na poziomie zbliżonym do 3,9 zł, przejściowo drożejąc o około 2 grosze.

Wyjątkowo nerwowo było na giełdach, zarówno na świecie, jak i w Warszawie. W poniedziałek doszło do gwałtownych spadków. WIG20 stracił prawie 6 proc. i znalazł się na poziomie najniższym od kilku lat. W kolejnych dniach panika stopniowo ustępowała, a nasza giełda zachowywała się już nie tylko dużo spokojniej, ale i nieco lepiej niż inne rynki. Do piątkowego przedpołudnia indeks największych spółek odrobił większość strat. Sytuacja wciąż jednak jest mocno niepewna.

Finanse osobiste

Hipoteki jednak ruszyły
Po bardzo słabym zainteresowaniu klientów kredytami hipotecznymi w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, drugi kwartał przyniósł wyraźne ożywienie. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że banki udzieliły 46,5 tys. kredytów na zakup nieruchomości o łącznej wartości 10,6 mld zł. To wzrost odpowiednio o 12 i 10 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału. Przedstawiciele banków argumentują, że to częściowo zjawisko sezonowe, choć w tym roku znacznie mocniej widoczne, ale także efekt utrzymujących się niskich cen mieszkań oraz atrakcyjnego poziomu oprocentowania kredytów.

Ustawa o pomocy frankowiczom będzie poprawiona
Wszystko wskazuje na to, że w trakcie kolejnego etapu prac legislacyjnych, przyjęta już przez Sejm ustawa o pomocy zadłużonych we frankach zostanie zmieniona i będzie mieć kształt zbliżony do zaproponowanego pierwotnie przez rząd. W szczególności powrócić ma zapis, zgodnie z którym koszty przewalutowania rozdzielone zostaną między banki a osoby zadłużone po połowie, a nie obciążą w 90 proc. banki.

Bezrobocie coraz niższe
Według danych GUS w lipcu stopa bezrobocia spadła do 10,1 proc. z 10,3 proc. miesiąc wcześniej. W urzędach pracy było zarejestrowanych niecałe 1,6 mln bezrobotnych. W polskich firmach przybywa nowych miejsc pracy najszybciej od 2008 r. Jest więc szansa, że zgodnie z prognozami stopa bezrobocia może wkrótce spaść poniżej 10 proc.

GERDA BROKER

Udostępnij artykuł: