Zapowiedź wydarzeń tygodnia – Ważne dane z Chin i USA

Komentarze ekspertów

Gospodarka: – Informacje – Wydarzenia – OpinieNadchodzący tydzień będzie obfitował w bardzo istotne dla rynków finansowych informacje. Seria ich publikacji rozpocznie się już w poniedziałek od danych dotyczących wskaźników PMI dla przemysłu w głównych gospodarkach świata. Po wcześniejszych niezbyt optymistycznych sygnałach, ze szczególną uwagą będą śledzone doniesienia z Niemiec i Chin.

Gospodarka: – Informacje – Wydarzenia – OpinieNadchodzący tydzień będzie obfitował w bardzo istotne dla rynków finansowych informacje. Seria ich publikacji rozpocznie się już w poniedziałek od danych dotyczących wskaźników PMI dla przemysłu w głównych gospodarkach świata. Po wcześniejszych niezbyt optymistycznych sygnałach, ze szczególną uwagą będą śledzone doniesienia z Niemiec i Chin.

Znacznie mniej obaw dotyczy gospodarki amerykańskiej, która radzi sobie coraz lepiej. Jej poprawiająca się kondycja powoduje jednak, że coraz bardziej prawdopodobna staje się podwyżka stóp procentowych, co może stanowić kłopot dla gospodarek rozwijających się. Dla nas najbardziej interesujący będzie odczyt PMI dla polskiego przemysłu. Po chwilowym obniżeniu wartości w maju, czerwiec przyniósł powrót do tendencji wzrostowej. Czekamy więc na potwierdzenie. W środę poznamy wskaźniki PMI dla sfery usług na świecie. Dla Polski ten wskaźnik nie jest wyliczany.

Z danych dotyczących naszego kontynentu warto zwrócić uwagę na wtorkowe informacje o inflacji w strefie euro, środowe dotyczące inflacji w Szwajcarii oraz czwartkowe dane o niemieckim handlu zagranicznym.

Z punktu widzenia terminu decyzji Fed o zaostrzeniu polityki pieniężnej, najbardziej istotne będą dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy. W środę poznamy raport ADP, w czwartek raport Challengera, a w piątek oficjalne informacje o stopie bezrobocia i liczbie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Jeśli pokażą wyraźne ożywienie, wzrośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp na wrześniowym posiedzeniu Fed.

Rynki finansowe

Miniony tydzień przyniósł spore zmiany na światowym rynku walutowym. Po kilku dniach silnego umacniania się wspólnej waluty, od wtorku przewagę znów zaczął zyskiwać dolar. Kurs euro obniżył się z prawie 1,11 do poniżej 1,1 dolara. To głownie efekt oczekiwania na posiedzenie Fed i deklaracje w sprawie terminu podwyżki stóp procentowych w USA. Co prawda niewiele się w tej kwestii wyjaśniło, ale przeważa przekonanie, że rezerwa federalna zacznie zaostrzać politykę pieniężną jeszcze w tym roku.

Złoty zakończył trwającą od początku lipca fazę umacniania się w poniedziałek, efektownym ruchem, w wyniku którego dolar staniał przez moment do 3,7 zł. Od wtorku nasza waluta traciła już jednak na wartości. W czwartek za dolara trzeba było płacić około 8 groszy więcej. Podobnie było w przypadku euro, które zdrożało z 4,12 do 4,15 zł. W górę poszedł też kurs franka, ale wciąż znajdował się poniżej 3,9 zł. Barierę tę przekroczył ponownie w piątek rano.

Nadal nerwowa sytuacja panuje na warszawskiej giełdzie. Głównym powodem silnych wahań kursów akcji i indeksów są deklaracje polityków. WIG20 co prawda do piątkowego poranka był minimalnie na plusie, ale wciąż pozostawał poniżej 2200 punktów. Znacznie lepiej zachowywał się wskaźnik średnich spółek, mniej zależny od politycznych wpływów. Rósł on o ponad 1 proc.

Finanse osobiste

Polskie banki bezpieczne

Z raportu NBP, dotyczącego oceny polskiego systemu finansowego wynika, że nasze banki są w pełni bezpieczne i odporne na konsekwencje ewentualnych zawirowań na rynkach i w gospodarce. Nie widać też zagrożeń związanych z kredytami we frankach. Gorzej wygląda sytuacja w SKOK-ach, jednak ich udział w porównaniu do sektora bankowego jest niewielki. W kolejnych dwóch SKOK-ach ustanowiono zarząd komisaryczny.

Będzie pomoc dla zadłużonych w złotych

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy, przewidujący okresową pomoc zadłużonym w złotych, którzy z niezależnych od siebie powodów utracili możliwość spłaty kredytu mieszkaniowego.

Źródło: GERDA BROKER

Udostępnij artykuł: