Zarobki w IT

Finanse i gospodarka

Od dłuższego czasu pośród uprzywilejowanych grup zawodowych prym wiodą pracownicy działów IT. Powszechny stereotyp ukuł przekonanie o wysokich zarobkach w tym sektorze. W praktyce wynagrodzenia dla jej przedstawicieli są wyższe niż średnia płaca krajowa, jednak i tu obowiązuje rozróżnienie zależne od wielu czynników. To, na jaką technologię się zdecydują, jakie języki programowania, które chcą poznać, czy wybiorą start-up czy też może dużą korporację, i wreszcie na jakich zasadach podejmą pracę, będzie warunkowało wysokość osiąganych przez informatyków zarobków. Pytanie o to, jaki kierunek obrać jest zatem niezwykle istotne i prędzej czy później pojawi się na ścieżce zawodowej każdego pracownika z sektora IT.

Od dłuższego czasu pośród uprzywilejowanych grup zawodowych prym wiodą pracownicy działów IT. Powszechny stereotyp ukuł przekonanie o wysokich zarobkach w tym sektorze. W praktyce wynagrodzenia dla jej przedstawicieli są wyższe niż średnia płaca krajowa, jednak i tu obowiązuje rozróżnienie zależne od wielu czynników. To, na jaką technologię się zdecydują, jakie języki programowania, które chcą poznać, czy wybiorą start-up czy też może dużą korporację, i wreszcie na jakich zasadach podejmą pracę, będzie warunkowało wysokość osiąganych przez informatyków zarobków. Pytanie o to, jaki kierunek obrać jest zatem niezwykle istotne i prędzej czy później pojawi się na ścieżce zawodowej każdego pracownika z sektora IT.

- Rynek IT jest najbardziej elastycznym rynkiem w kontekście wynagrodzeń, na którym stawki dla poszczególnych pracowników bardzo się od siebie różnią, - komentuje Paweł Klejmont, Specjalista w firmie doradztwa personalnego Experis. - W pierwszym etapie kariery pracownika IT liczą się przede wszystkim wysoko rozwinięte umiejętności analitycznego myślenia, nastawienie projektowe oraz znajomość języków obcych i tego zwykle poszukują pracodawcy. Na początku, każdy zarabia podobnie, zazwyczaj w granicach od 3000 do 3500 zł na rękę. Do tego dochodzą często dodatkowy benefity, jak np. karnet wstępu na siłownię czy też prywatna opieka medyczna. Połączenie umiejętności miękkich z dobrymi podstawami technicznymi staje się akceleratorem dalszej kariery, a co za tym idzie również wynagrodzenia, - dodaje Paweł Klejmont.

Na dalszym etapie kariery zawodowej, wynagrodzenia poszczególnych specjalistów potrafią mieć już znacznie większe różnice stawek, wynoszące nawet do kilku tysięcy złotych. Dla ok. 80% osób związanych z branżą IT od co najmniej 5 lat, stawka miesięcznego wynagrodzenia wynosi od 10 000 zł netto wzwyż. To właśnie ta kwota rozgranicza zarobki seniorów od kolegów z młodszym stażem. Pierwszym kryterium, które decyduje o jej wysokości jest rodzaj wykonywanej działalności. Przebiegające tu rozróżnienie zależy zwykle od zajmowanych stanowisk i przeważnie obejmuje podział na testera, programistę, analityka, projektanta, kierownika projektu, konsultanta biznesowego. Czynnikiem decydującym o ostatecznym wynagrodzeniu poszczególnych specjalistów jest posiadane doświadczenia oraz znajomość danej technologii.  

- W pierwszym okresie pracy popularną formą zatrudnienia większości informatyków jest umowa zlecenie. W późniejszym czasie dochodzą również inne formy, spośród których coraz bardziej na popularności zyskuje praca na zasadach kontraktu, - zauważa Paweł Klejmont. - Zarobki programisty na etacie, ze stażem pozwalającym na samodzielność projektową, zamykają się zwykle w granicach do 10 000 - 12 000 zł brutto. Natomiast w przypadku pracy kontraktowej doświadczonych specjalistów są to kwoty od których negocjacje dopiero się zaczynają, kończąc zazwyczaj na płacy wynoszącej ok. 100 zł netto za godzinę. Na tę formę zatrudnienia decydują specjaliści pewni swoich umiejętności w branży, dla których poszukiwanie nowego projektu nie sprawia trudności, a każdy z nich doceniają nie tylko dzięki wyższemu wynagrodzeniu ale również urozmaiceniu w wykonywanych działaniach, co umożliwione jest przez kontraktowy charakter zadań. Nie trudno się w to wdrożyć, bo na dotkniętym niedoborem talentów rynku IT, to projekty szukają programistów i czekają
na ich dostępność. Jako Experis obecnie na zasadach kontraktu zatrudniamy dla naszych klientów ponad 100 specjalistów IT związanych z oprogramowaniem, a popularność tej formy pracy cały czas wzrasta.

- Porównanie możliwości zarobkowych przy projektach nisko-budżetowych programisty Java z programistą aplikacji mobilnych czy też programistą PHP specjalizującym się w danym Framework nie jest takie oczywiste. Decydując się na wykonywanie pracy programisty PHP na etacie, możemy spodziewać się zarobków do 20% niższych niż zarobki programisty Java. Jednocześnie jednak programista PHP o wiele łatwiej pozyska projekt, który wykona "po godzinach", lub też jako freelancer, dzięki czemu może zwiększyć swoje wynagrodzenie. Zdobyć dodatkowe zlecenia jest trudniej programistom Java lub.NET. Pracownicy ci są bowiem zwykle angażowani w większe projekty komercyjne, o budżecie powyżej 100 tys. zł. W ostatecznym rozrachunku i oni nie są grupą poszkodowaną, bo posiadają jedne z najbardziej obecnie cenionych i pożądanych na rynku kompetencji, - wyjaśnia Paweł Klejmont z Experis. 

Grupa tworząca oprogramowanie to również testerzy, których specjalizacje są również w pewien sposób zróżnicowana, co nie pozostaje bez wpływu na otrzymywane wynagrodzenie. Najprostszy podział przebiega na testerów manualnych, zajmujących się sprawdzaniem funkcjonalności oprogramowania, piszących i realizujących skrypty testowe oraz osoby zajmujące się automatyzacją testów, przy których ważne są również umiejętności programistyczne. W przypadku tej pierwszej grupy, otrzymywane wynagrodzenie jest nieco niższe niż płaca programisty. Natomiast na porównywalne stawki mogą liczyć osoby zajmująca się automatyzacją. Trzecią grupę testerów stanowią osoby zajmujące się testami penetracyjnymi, czyli raportujące bezpieczeństwo systemów i oprogramowania tj. testy penetracyjne. Ich kompetencje wyceniane są średnio od 10% wzwyż w porównaniu do zarobków samodzielnego programisty.

Warto też zwrócić uwagę na osoby współpracujące z biznesem, konsultantów, których wiedza jest nie tylko z zakresu języków oprogramowania, lecz również jaką wartość biznesową spełnia system. Specjalizacje są przede wszystkim modułowe związane z finansami, logistyką, zarządzaniem zasobami ludzkimi czy projektami. Konsultanci pracują przede wszystkim przy wdrożeniach systemów, takich jak np. SAP, Oracle, czy też IBM. Ich wynagrodzenia uważa się za najwyższe w branży, często przekraczające średnią stawkę europejską. W obecnych czasach stawka konsultanta chcącego zarabiać w projekcie wynosząca 100 zł netto za godzinę nikogo nie dziwi, a w wielu przypadkach jest uważana za atrakcyjną dla zleceniodawcy.

W dzisiejszym świecie cyfryzacji to specjalizacja w danej technologii odgrywa największą rolę w kształtowaniu zarobków programisty. Z pozoru łączy ich zwykle to samo doświadczenie kierunkowe, podobne oświadczenie zawodowe, wykonują podobne działania, spełniają podobne kwalifikacje, proces pracy również składa się z tych samych etapów. Zewnętrznemu obserwatorowi może wydawać się zatem, że to grupa, której zarobki powinny być rozróżnione co najwyżej przez hierarchię panującą w dziale. Jednak ciągle rozwijająca się branża IT prócz tego, że intratna, do łatwych nie należy. Podobnie jak w medycynie lekarze wybierają specjalizacje, warto się wyspecjalizować w jednej konkretnej technologii, być specjalistą w swojej dziedzinie niż pracownikiem, który wie wszystko i nic. Powinien być tego świadomy każdy, kto wykonuje tego typu pracę lub też myśli o podjęciu takiego wyzwania.

Wyspecjalizowana agencja doradztwa personalnego Experis współpracuje z pracodawcami oraz kandydatami odpowiednio dopasowując i łącząc te dwie grupy na zmieniającym się wciąż rynku pracy. Poszukującym pracy specjalistom wskazuje miejsca zatrudnienia ciekawe dla ich dalszego rozwoju i adekwatne do ich potrzeb. Experis zajmując się rekrutacją, doradza również kandydatom w zakresie budowy ich kariery dostarczając informacji na temat poszukiwanych na rynku kompetencji oraz tego, na co powinni położyć nacisk,
by zrealizować stawiany sobie cel zawodowy. 

Źródło: Experis

Udostępnij artykuł: