Zarządzanie ryzykiem finansowym: Ryzykowne chybotanie bankami

NZB 2016/01

Globalny kryzys finansowy, który latem 2007 r. zapoczątkowały zaburzenia na rynku kredytów hipotecznych w USA, już kilkanaście miesięcy później bardzo mocno uderzył w banki Europy Zachodniej.

Dariusz Filar

Na przełomie lat 2008/2009 wyszło na jaw, że prowadziły one działalność bez należytej kontroli ryzyka kredytowego, zgromadziły w swoich aktywach dużo toksycznych instrumentów finansowych (czytaj: instrumentów bezwartościowych, bo na rynku nie było nikogo, kto byłby gotów je odkupić) i że dysponują kapitałami własnymi, które nie wystarczą, by stawić czoła rozmiarom rysujących się strat. Upadłości wielkich banków, co groziło katastrofą całego systemu finansowego strefy euro, mogło zapobiec jedynie ich dokapitalizowanie.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: