Zarządzanie ryzykiem: Jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych – praktyczna rola BIK w edukacji konsumenckiej

FN 2015/10-12

Ochrona danych osobowych dotyczy każdego z nas, nie tylko osób aktywnie korzystających z dobrodziejstw cyfrowych technologii, ale wszystkich, którzy posługują się dokumentami tożsamości.

Ochrona danych osobowych dotyczy każdego z nas, nie tylko osób aktywnie korzystających z dobrodziejstw cyfrowych technologii, ale wszystkich, którzy posługują się dokumentami tożsamości.

UWAGA NA KRADZIEŻ DANYCH – SWOJEJ TOŻSAMOŚCI

Dowód osobisty to podstawowy dokument służący do poświadczenia tożsamości. Używamy go w wielu życiowych sytuacjach, nie zawsze dbając należycie o jego bezpieczeństwo. To błąd, bo wykorzystanie naszych skradzionych danych osobowych może przysporzyć nam wielu nieprzyjemności.

Jedną z niepożądanych konsekwencji jest na przykład wyłudzenie kredytu lub pożyczki na nasze nazwisko.

Niestety, często fakt ten odkrywamy dopiero w momencie otrzymania informacji o zaległościach w spłacie. Osoba posługująca się naszym skradzionym dowodem osobistym może też w naszym imieniu kupić drogi sprzęt na raty lub wziąć telefon na abonament – i z założenia nie płacić rachunków. A pozbycie się cudzego zobowiązania finansowego nie jest łatwe i może ciągnąć się miesiącami. Dlatego w przypadku stwierdzenia braku dokumentu tożsamości, trzeba jak najszybciej wyłączyć go z obiegu, aby uniemożliwić nieuczciwym osobom dalsze posługiwanie się nim.

BEZPIECZEŃSTWO Z BIK

BIK prowadzi szereg działań edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa finansowego na swojej stronie internetowej. Oprócz tego daje realne narzędzia do ochrony przed wyłudzeniem kredytu. Wystarczy założyć bezpłatne konto na www.bik.pl, aby korzystać z wielu praktycznych usług.

Warto wskazać na Alerty BIK, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: