Zaskakujące informacje o światowym rynku wina

Gospodarka

19 listopada miłośnicy wina obchodzili Dzień Beaujolais Nouveau. Jest to dobry moment, aby przyjrzeć się najnowszym danym na temat głównych producentów, a także eksporterów i importerów wina w Unii Europejskiej i na świecie.

Sklep z alkoholem
Fot. stock.adobe.com/WavebreakMediaMicro

19 listopada miłośnicy wina obchodzili Dzień Beaujolais Nouveau. Jest to dobry moment, aby przyjrzeć się najnowszym danym na temat głównych producentów, a także eksporterów i importerów wina w Unii Europejskiej i na świecie.

W 2019 r. światowa produkcja wina spadła w porównaniu z 2018 r. W sumie wyprodukowano 260 mln hektolitrów wina w porównaniu z 294 mln w 2018 r.

Wino, europejski hit eksportowy

W Unii Europejskiej sprzedaż wina (w tym wina musującego, porto i moszczu winogronowego) wyniosła około 160 mln hektolitrów. Największymi producentami wina były Włochy, Hiszpania i Francja, a następnie Portugalia, Niemcy i Węgry.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej wyeksportowały 71 mln hektolitrów wina. Prawie połowa została wyeksportowana do krajów spoza UE (31 mln hl, czyli 43% całkowitego eksportu wina), głównie do Wielkiej Brytanii (6,9 mln hl, 22% eksportu poza UE ) i Stanów Zjednoczonych (6,5 mln hl,  21%). Kolejne miejsca zajęły:  Rosja (2,8 mln hl, 9%) i Chiny (2,5 mln hl, 8%).

Włochy, Hiszpania i Francja - połowa światowej produkcji wina

Największym eksporterem wina są Włochy, które w 2019 roku sprzedały do krajów poza Unią Europejską 11 mln hl, czyli 34% unijnego eksportu win. Kolejne miejsca zajęły Francja (8 mln hl, 25%) i Hiszpania (7 mln hl, 22%).

Jeżeli jednak eksport mierzymy nie ilością, ale wartością, na pierwszym miejscu na świecie jest Francja, która w 2019 roku sprzedała za granicę wina wartości 11 mld USD, wyprzedzając Włochy (7,3 mld USD), Hiszpanię (3,1 mld USD), Australię (2,1 mld USD), Chile (1,9 mld USD) i Stany Zjednoczone (1,4 mld USD).

Europa wytwarza około 65 proc. światowego wina. Trzej najwięksi europejscy producenci: Włochy, Hiszpania i Francja  wytwarzają prawie połowę światowej produkcji i ok. 80% produkcji europejskiej.

Łotewskie wina dla Białorusinów

Wśród importerów wina na pierwszym miejscu są Stany Zjednoczone, które w 2019 roku sprowadziły z zagranicy ten napój o wartości 6,5 mld USD. Na kolejnych miejscach są: Wielka Brytania (4,4 mld USD), Niemcy (2,9 mld USD), Chiny (2,4 mld USD), Kanada (1,9 mld USD), Japonia (1,8 mld USD).

Wpływ na jakość wina ma klimat, ukształtowanie terenu i jakość gleby. Chociaż większość światowego wina jest uprawiana w regionie śródziemnomorskim lub na obszarach o klimacie śródziemnomorskim, obszary, na których można uprawiać winogrona, znacznie się rozszerzyły. W 2019 roku winnice zajęły na całym świecie około 7,4 miliona hektarów.

Najbardziej na północ położona winnica  komercyjna to Vīna kalns („wzgórze wina”) na Łotwie. Leży na 57. równoleżniku północnym, we gminie Sabile, która w herbie ma kiść winogron na żółtym tle.

Łotwa znajduje się na 15 miejscu wśród światowych eksporterów wina i na pierwszym miejscu pod względem dynamiki eksportu w ostatnich pięciu latach. Głównym odbiorcą jest Białoruś.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: