Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce wzrosło o 5,07 proc. rdr w III kw. 2019 roku

Rynek pracy

Zatrudnienie w firmach tzw. Nowoczesnej Gospodarki odnotowało wzrost o 5,07% r/r w III kw. 2019 roku, wynika z raportu "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2019", opracowanego przez ADP Polska. Oznacza to spadek dynamiki zatrudnienia o 0,34 pkt proc. w porównaniu do ubiegłego kwartału.

Napis praca na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/lTierney

Zatrudnienie w firmach tzw. Nowoczesnej Gospodarki odnotowało wzrost o 5,07% r/r w III kw. 2019 roku, wynika z raportu "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2019", opracowanego przez ADP Polska. Oznacza to spadek dynamiki zatrudnienia o 0,34 pkt proc. w porównaniu do ubiegłego kwartału.

#Zatrudnienie w firmach tzw. Nowoczesnej Gospodarki odnotowało wzrost o 5,07% r/r w III kw. 2019 roku, oznacza to spadek dynamiki zatrudnienia o 0,34 pkt proc. kw/kw #praca

Chociaż w ujęciu kwartalnym zauważalne jest wyhamowanie dynamiki wzrostu zatrudnienia, to niezmiennie w innowacyjnych firmach jest ona wyższa od ogółu rynku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w okresie lipiec-wrzesień przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 2,6 proc. (vs III kw. 2018 r.) i w wyniku tego Wskaźnik Nowoczesnej Gospodarki wyniósł 107,87 1, podano."Od III kwartału 2018 r. zarówno firmy Nowoczesnej Gospodarki, jak i ogół rynku zatrudniają z coraz mniejszą dynamiką wzrostu. Największym wyzwaniem, które z miesiąca na miesiąc narasta, jest niedobór pracowników. Na koniec września mieliśmy do czynienia z najniższą od 29 lat stopą bezrobocia, wynoszącą 5,1%. Dla polskich pracodawców kluczowe są również rosnące koszty prowadzenia biznesu, związane z np. dużą konkurencją w kwestii oferowanych wynagrodzeń, obowiązkiem wprowadzenia PPK, czy wzrostem płacy minimalnej" - powiedziała szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska Anna Barbachowska, cytowana w komunikacie.Czytaj także: Spadek dynamiki zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce w II kw. 2019 roku >>>

W sektorze produkcyjnym odnotowano najniższy od 2014 r. rezultat. W III kw. 2019 r. firmy produkcyjne zwiększyły zatrudnienie o 3,89% r/r i w największym stopniu przyczyniły się do tego duże firmy produkcyjne, które w tym okresie zwiększyły zatrudnienie o 3,61% r/r, podano również.

Nasi wschodni sąsiedzi są coraz mniej zainteresowani pracą w Polsce

"Mimo że Polska jest liderem w Unii Europejskiej w przyznawaniu legalnego prawa pobytu cudzoziemcom, to jednak nie rzutuje to na wzrost dynamiki zatrudnienia w firmach produkcyjnych. Wręcz przeciwnie. Nasi wschodni sąsiedzi są coraz mniej zainteresowani pracą w Polsce. Głównie ze względu na polepszającą się sytuację gospodarczą na Ukrainie oraz rosnące zainteresowanie pracą w Czechach i Słowacji. Szansą dla krajowych firm może okazać się natomiast Brexit i możliwy powrót części polskich emigrantów. Dlatego już teraz należy przygotowywać odpowiednie warunki do ich efektywnej asymilacji w kraju" - powiedziała Barbachowska.

Małe firmy usługowej zatrudniają najdynamiczniej

Raport wykazał, że małe firmy usługowej zatrudniają najdynamiczniej, które w tym okresie zwiększyły zatrudnienie o 9,58% (vs III kw. 2018 r.)."Jest to najlepszy rezultat od I kw. 2012 r., kiedy dynamika wzrostu wynosiła 17,2%. W dużych firmach usługowych natomiast dynamika zatrudnienia nieznacznie wyhamowała (+4,45% vs III kw. 2018 r.). Warto zauważyć, iż dystans między małymi i dużymi firmami wyniósł rekordowe 5,13 pkt proc." - podsumowano.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: