Zbigniew Derdziuk: System emerytalny to element transferu międzypokoleniowego

Tylko u nas

Wypowiedź dla alebank.pl:  Zbigniew Derdziuk - były Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Wypowiedź dla alebank.pl:  Zbigniew Derdziuk - były Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Maciej Małek: Jeżeli chodzi o ZUS to wszyscy bądź jesteśmy, bądź będziemy w przyszłości interesariuszami i to wyznacza wagę zadania, które przyszło panu wypełnić. Jakie warunki trzeba wypełnić aby można było na miarę oczekiwań ten system wzmocnić.

Zbigniew Dzierdziuk: System emerytalny w Polsce jest stabilny aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę na ważne wyzwanie jakim jest demografia. System emerytalny, jak każdy inny system, jest elementem transferu międzypokoleniowego. Z jednej strony redystrybuujemy dochód narodowy od tych, którzy pracują do tych, którzy kiedyś pracowali. Demografia jest bardzo ważna, aby ludzie mieli świadomość, że potencjał gospodarczy zależy od konsumentów, a demografia to też konsumenci.

Z drugiej strony bardzo ważne jest zaufanie do systemu i świadomość, że jest on sprawiedliwy. Płacąc dziś składki zapisujemy świadczenia na swoje konto. Każdy może to sprawdzić przez platformę usług elektronicznych, którą ZUS zaoferował każdemu Polakowi. Pieniądze mimo, że są zapisane na naszym koncie służą finansowaniu świadczeń naszych rodziców i dziadków. To jest fair - międzypokoleniowa umowa, którą powinniśmy respektować.

Dziś pojawiają się głosy czy to są moje pieniądze, indywidualizm, solidaryzm, na pewno nasz system jest trochę hybrydowy. Z jednej strony moja emerytura zależy od moich zapłaconych składek, ale moje składki solidarnie finansują świadczenia. To jest jeden wymiar. Mamy świadomość, że ważny jest rozwój gospodarczy, bo cały system emerytalny jest częścią systemu pracy i zatrudnienia. Osoby, które pracują płacą składki, które są zapisywane na ich koncie i są podstawą do ich przyszłych emerytur. Ważne jest aby ludzie mieli pracę, co jest zależne od rozwoju gospodarczego, ale ten rozwój zależy od edukacji, innowacji. To jest kolejny wymiar.

Jeśli przechodzimy do oszczędzania to bardzo ważne jest to, aby było z czego oszczędzać. Aby był rozwój gospodarczy, dobre warunki zarobkowania - one zależą od edukacji. Tu wpadamy w pułapkę stanu kiedy ciągle oszczędzamy i nie myślimy o przyszłości. Jeśli mamy za niskie pensje to cierpi demografia - mamy małą skłonność do podejmowania odpowiedzialności, nie mamy pieniędzy na edukację - dodatkowe szkolenie, trzecie ryzyko - nie mamy z czego odkładać. Ważne jest aby był rozwój gospodarczy, edukacja i demografia. Oszczędzanie jest dodatkowo ważne.                  

MM: Jakie przesłąniki sparwiły, że zainteresowaliście się projektem Nowoczesne Zarządzanie Biznesem?

ZD: Bardzo się cieszymy, że ZUS może być partnerem tego projektu. Cieszę się na współpracę ze Związkiem Banków Polskich. Nasza wspólna misja to edukacja. Podejmowanie decyzji o przyszłości zawodowej, również konsekwencji emerytalnej wymaga wiedzy. Cieszymy się, że na wielu uczelniach będzie wspólnie z ZBP  będzieprzekazywana informacja jak działa system emerytalny, od czego zależy. To jest nasze zadanie ustawowe ale też pasja przygotowania młodych pokoleń do tego, aby rozumieli jak działa system, aby go współtworzyli.

Musimy dziś wszystkim młodym ludziom powiedzieć, że ich los jest w ich rękach. Jeśli o tym zapomną, będą myśleli jednostronnie to w przyszłości będą tym zatroskani i będą żałowali bo kto dziś nie uczestniczy w systemie, nie płaci sładek powinien mieć świdomość, że jego emerytura która zależy od zapłaconych składek będzie niska. Może oczywiście dokonać różnego wyboru, żyjemy już 25 lat w wolnym kraju, ale wtedy powinien oszczędzać dodatkowo. Element edukacji jest kluczem do rozumienia otoczenia, w którym funkcjonujemy.     

Zobacz rozmowę w wersji wideo: https://www.youtube.com/watch?v=2A0ocPxjf2U

 
 
 
Udostępnij artykuł: