Zbigniew Jagiełło: ochrona firm to także ochrona klientów detalicznych

Aktualności / Gospodarka

Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego był uczestnikiem telekonferencji w Związku Banków Polskich poświęconej działaniom pomocowym sektora bankowego skierowanym do firm i klientów detalicznych banków.

Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego
Fot. aleBank.pl

Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego był uczestnikiem telekonferencji w Związku Banków Polskich poświęconej działaniom pomocowym sektora bankowego skierowanym do firm i klientów detalicznych banków.

#ZbigniewJagiełło: Zadaniem każdego z banków jest solidarne zadbanie o swoich klientów #ZBP @PKOBP @nbppl @uknf @BGK_pl @Grupa_PFR

Zapewnić dobre warunki do pracy krwiobiegowi gospodarki

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego stwierdził podczas konferencji, że banki są krwiobiegiem gospodarki.

Jak powiedział: ‒ Chodzi o to, aby funkcjonowały bez zakłóceń. Pierwsza próba sprawdzenia sektora miała miejsce w ubiegłym tygodniu. Wyzwaniem było wtedy zapewnienie dostępu do gotówki w oddziałach banków, w bankomatach. Tu  nie było większych zakłóceń ‒ przypomniał Zbigniew Jagiełło.

Odnosząc się do zapowiedzianej podczas konferencji przez Krzysztofa Pietraszkiewicza prezesa Związku Banków Polskich możliwości skorzystania z wakacji podatkowych powiedział, że banki mają różne systemy technologiczne, co oznacza, że trudno będzie we wszystkich wprowadzić wakacje kredytowe w ten sam sposób.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Banki przedstawiają “pakiet pomocowy”: uproszczone wakacje kredytowe, odroczenie spłat rat leasingowych, płatności zbliżeniowe bez PIN-u do 100 zł. Co jeszcze?

Jak podkreślił najważniejsze jest utrzymanie działania firm. Część z nich jest nieczynna, np. w takich branżach jak turystyka, gastronomia, transport, logistyka.

Zadaniem każdego z banków jest solidarne zadbanie o swoich klientów, aby firmy mogły nadal korzystać z kredytu obrotowego, kredytu w rachunku i różnego rodzaju gwarancji, żeby w konsekwencji mogły dalej funkcjonować.

Ochrona firm równie ważna jak ochrona klientów detalicznych

Zbigniew Jagiełło przypomniał też, że premier Mateusz Morawiecki zapowiada ogłoszenie pakietu rozwiązań związanych z nadzwyczajną sytuacją. Adam Glapiński, prezes NBP też zapowiada podjęcie odpowiednich kroków zaradczych.

Prezes PKO BP wyraził przekonanie, że banki wraz rządem, KNF, NBP, BGK, PFR  i innymi interesariuszami utrzymają stabilność polskiej gospodarki i bezpieczeństwo finansowe Polaków.

Podkreślił, że zadaniem banków jest zapewnić bezpieczeństwo finansowe klientom detalicznym, bezpieczeństwo ich depozytów, ale też bezpieczeństwo związane z otrzymywaniem bieżących wynagrodzeń.

Dlatego też ważne jest, aby firmy mogły nadal funkcjonować, aby mogły wrócić do stanu normalności, aby aktywność gospodarcza się rozwijała. Ochrona firm jest także ochroną miejsc pracy i w konsekwencji także ochroną klientów detalicznych banków, bo każdy z nich gdzieś pracuje i zarabia na swoje utrzymanie.

Czytaj także: Jak największe państwa w Europie walczą z gospodarczymi zagrożeniami COVID-19, raport Euler Hermes

Sieć bezpieczeństwa gospodarczego

Jak stwierdził Zbigniew Jagiełło, rząd oraz takie instytucje jak KNF, NBP, BGK oraz PFR stanowią sieć bezpieczeństwa gospodarczego Polski i Polaków. Banki wraz z tą siecią bezpieczeństwa będą reagować adekwatnie do rozwoju sytuacji.

Poszczególne banki już zaczynają się kontaktować ze swoimi klientami w sprawie ich sytuacji. Prezes Jagiełło zaapelował do klientów banków, aby kontaktowali się z nimi za pomocą kanałów elektronicznych. Jak zauważył, w call center PKO BP już widać wzmożone zainteresowanie klientów.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę>> (otwiera się na nowej zakładce)"> >>>

‒ Przetrwajmy najbliższe dni i tygodnie wspierając się wzajemnie – zaapelował na koniec konferencji prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: