Zbigniew Jagiełło: To co korzystne dla gospodarki i klientów korzystne dla banku

Finanse i gospodarka

Wypowiedź dla aleBank.pl: Zbigniew Jagiełło - Prezes PKO Banku Polskiego

Wypowiedź dla aleBank.pl: Zbigniew Jagiełło - Prezes PKO Banku Polskiego

Zbigniew Jagiełło: Po pierwsze dziękuję bardzo jurorom, tym, którzy przygotowywali te konkursy i ich metodologię za docenienie naszego banku. Są to kolejne nagrody, które potwierdzają to, że nasz bank jest cały czas na dobrej drodze, służąc klientom, polskiej gospodarce, jak również dbając o pracowników. Mam nadzieję, że rok 2014, gdy polska gospodarka powoli się odbija, będzie kontynuowany w następnych dwóch, trzech latach przy niskich stopach procentowych - uważam, że jest to korzystne dla naszej gospodarki. Będzie także korzystny dla polskich banków, a PKO Bank Polski jest doskonale do tego przygotowany.

Maciej Małek: Wielokrotnie w wystąpieniach publicznych podkreśla pan wagę wspierania sfery realnej w gospodarce. Jak to udaje się Wam godzić z tym, co nazywamy stopą zwrotu z inwestowanego kapitału?

ZJ: Jasne jest, że wszystkie przychody w banku powstają we współpracy z klientami. Tu niema żadnej ukrytej magii, że pieniądze skądś są. Są one z odsetek od depozytów, kredytów, prowizji pobieranych od klientów. Jednym słowem żyjemy z klienta, ale też dla klienta, świadcząc mu usługi. Musimy wyważyć jaki zwrot z kapitału jest korzystny dla akcjonariuszy, jaki jest akceptowany przez klientów - to są opłaty, które od nich pobieramy. PKO Bank Polski mając zwrot z kapitału na poziomie 12, 13 procent godzi dwa światy - klientów i akcjonariuszy.

MM: Czego pan oczekuje od najnowszego dziecka? - myślę o biznesie hipotecznym.

ZJ: Jeśli chodzi o bank hipoteczny oczekuję aby spokojnie, dobrze, stabilnie się rozwijał, mężniał. Mówimy o czymś, co jeszcze się nie urodziło - nasz wniosek dotyczący banku hipotecznego cały czas jest w procedurze akceptacji KNFu. Mam nadzieję, że do końca roku się to stanie. To będzie plus-minus 8, 9 miesięcy aktu kreacji. W roku 2015 będzie bank hipoteczny i pierwsze kredyty hipoteczne sprzedawane w tej formule. Jest to bardzo ważne dla Polski abyśmy jako kraj przeszli na formułę zrównoważonego finansowania rynku mieszkaniowego - po stronie kredytowej, jeżeli chodzi o klientów i po stronie fundingowej jeżeli chodzi o emisję listów zastawnych. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych pięciu lat uda się to w dużym stopniu przerzucić, przenieść w kierunku finansowania przez banki hipoteczne akcji kredytowej dla klientów indywidualnych.

MM: Niewątpliwie jednym z flagowych projektów banku są płatności mobilne. Najlepszy dowód, że do oferowanego rozwiązania przystępują inne banki.

ZJ: Jeśli chodzi o płatności mobilne to mówimy o standardzie Polskie Płatności. Jesteśmy cały czas w ostatniej fazie przygotowania startu tej usługi dla klientów kolejnych banków - mówię o banku PKO Banku Polskim, o klientach BZWBK, mBanku, ING, Aliora i Millenium. Chcemy aby po wakacjach ten system wystartował dla tych klientów, a następnie aby sukcesywnie dołączały inne banki, które czekają kiedy program wystartuje.

Zobacz rozmowę w wersji wideo: "Zbigniew Jagiełło: To co korzystne dla gospodarki i klientów korzystne dla banku"

www.aleBank.pl

Udostępnij artykuł: