Zbliżeniowe płatności komórkowe w technologii microSD

Bankowość

Visa Europe wdraża pierwsze w Europie systemy płatności komórkowych oparte na technologii microSD. Projekt realizowany jest wraz z partnerem technologicznym, firmą DeviceFidelity oraz jednym z największych tureckich banków detalicznych, Akbank.

Przedsięwzięcie, o którym informuje Visa Europe, ma pokazać możliwości upowszechnienia płatności mobilnych, dzięki wykorzystaniu kart pamięci microSD, stosowanych w licznych modelach aparatów komórkowych (tzw. smartfonach).

Mary Carol Harris, szefowa działu płatności komórkowych w Visa Europe, stwierdza: „Odpowiednia podaż i dostępność telefonów z funkcją NFC (Near-Field Communication) to jeden z podstawowych warunków sukcesu płatności mobilnych. Dopóki większość oferowanych na rynku telefonów komórkowych nie będzie (od strony sprzętowej) wyposażana w rozwiązania NFC, organizacja Visa będzie aktywnie współpracować z innowacyjnymi i pionierskimi partnerami, takimi jak DeviceFidelity i Akbank, aby wykorzystać wszelkie inne możliwości, jakie stwarzają różne nowe technologie”.

W początkowej fazie wdrożenia wykorzystywane będą popularne wśród klientów Akbanku urządzenia Blackberry, do których w przyszłości dołączą aparaty produkowane m.in. przez firmy HTC, Samsung, LG, Nokia i Motorola.

Rozwiązanie In2Pay firmy DeviceFidelity jest oparte na branżowym standardzie tzw. elementu bezpiecznego (Secure Element), zgodnym z wymogami EMV oraz GlobalPlatform i kompatybilnym z aplikacjami Javacard i MiFare. In2Pay zbudowane jest w oparciu o architekturę Open Platform, co zapewnia sprawną integrację z rozwiązaniami wdrażanymi przez Trusted Service Managers (TSM) oraz aplikacjami typu Wallet. Możliwa jest personalizacja In2Pay microSD – za pośrednictwem tradycyjnych firm personalizacji kart mikroprocesorowych, zgodnie z zaakceptowanymi przez banki procedurami bezpieczeństwa. Firma DeviceFidelity rozpoczęła już wydawanie licencji na interfejsy API In2Pay kilku europejskim dostawcom usług TSM oraz twórcom oprogramowania bankowego.

Udostępnij artykuł: