Zbliża się trudny okres dla naszych portfeli. Jak nie dać się pożyczkom?

Finanse osobiste

Zbliżający się miesiąc, czyli grudzień, okres bardziej wymagający dla naszych portfeli niż inne, będzie z pewnością okresem wzrostu pod względem liczby udzielonych pożyczek. Jak nie dać się pożyczkom? Choć czas lichwiarskich pożyczek dawno minął, to wciąż warto zwracać uwagę na zapisy umowne oraz samą ofertę pożyczki.

Dwóch mężczyzn podpisujących umowę i przekazujących sobie pieniądze
Fot. stock.adobe.com/Panumas

Zbliżający się miesiąc, czyli grudzień, okres bardziej wymagający dla naszych portfeli niż inne, będzie z pewnością okresem wzrostu pod względem liczby udzielonych pożyczek. Jak nie dać się pożyczkom? Choć czas lichwiarskich pożyczek dawno minął, to wciąż warto zwracać uwagę na zapisy umowne oraz samą ofertę pożyczki.

Choć czas lichwiarskich pożyczek dawno minął, to wciąż warto zwracać uwagę na zapisy umowne oraz samą ofertę #pożyczki

Aż 53% badanych przez firmę YOLO, udzielającą pożyczek konsumenckich, systematycznie, przynajmniej kilka razy w roku bierze pożyczkę, 43% okazjonalnie, w zależności od potrzeb, a tylko 5% badanych wzięło jak dotąd pożyczkę jednorazowo.

Atrakcyjna pożyczka, czyli jaka?

Na pewno, ta potrzebna, przemyślana. Nie bierzmy pożyczki spontanicznie, chyba, że jesteśmy pewni, że nie będziemy mieli problemu z jej spłatą. Dostosujmy pożyczkę do potrzeb. Koszt nowego telewizora to 4.000 zł? Wnioskuj o 4.000 zł. Koszt organizacji świąt, według Twoich wyliczeń wyniesie 1.500 zł? Wnioskuj maksymalnie o 2.000 zł, z bezpieczną górką na nieplanowany wydatek, który często pojawia się w okresie świątecznym.Czytaj także: Firmy pożyczkowe udzieliły więcej pożyczek we wrześniu, ale na niższą kwotę >>>

Pożyczka droga, tania?

Mając w ofercie dwie pożyczki o różnym oprocentowaniu, z różnymi prowizjami i kosztami dodatkowymi, trudno je nam porównać.  Z pomocą przychodzi nam RRSO. Jest to całkowity koszt pożyczki ponoszony w związku z podpisaniem umowy, wyrażony jako wartość procentowa w stosunku rocznym. RRSO przedstawia koszty w pełny sposób, gdyż oprócz oprocentowania uwzględnia pozostałe koszty, np. prowizje, opłaty administracyjne, czy koszty usług dodatkowych. Firmy pożyczkowe muszą podać ten wskaźnik przy każdym swoim produkcie. Sposób obliczania RRSO jest taki sam u wszystkich pożyczkodawców. Zawsze więc patrzmy na wysokość RRSO! Założenie jest proste – im wyższe RRSO, tym oferta jest droższa.Czytaj także: Jakie czynniki najczęściej dyskwalifikują wniosek o pożyczkę?A jeśli czeka nas przypływ gotówki w najbliższym czasie, warto wnioskować o darmową pożyczkę krótkoterminową. Prawie każda firma pożyczkowa, ma taką w ofercie.

Co z tą umową?

Zawsze zapoznajmy się z umową, którą będziemy podpisywać. Nie jesteśmy zobowiązani rozumieć finansowo-prawnych zapisów! W przypadku wątpliwości, a mamy je często, zapytajmy doradcę, biuro obsługi klienta. Oni są po to, by rozwiać nasze wątpliwości.Czytając umowę zwróćmy uwagę na warunki dotyczące spłaty pożyczki przed terminem (nasze koszty powinny ulec obniżeniu o opłaty dotyczące skróconego okresu) oraz wysokość odsetek za opóźnienia w spłacie. Zapoznajmy się z tabelą opłat i harmonogramem spłaty. Upewnijmy się, że nasz budżet wytrzyma takie zobowiązanie.

Wziąłem, ale nie chcę

Zgodnie z polskim prawem, możemy zawsze odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Wzór odstąpienia powinien być dołączony do umowy pożyczki. Odstąpienie od umowy nie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, jednak nie oznacza to, że nie mamy żadnych zobowiązań. Musimy zwrócić kredytobiorcy kwotę, którą pożyczyliśmy wraz z odsetkami, które zostały naliczone za okres od dnia wypłaty środków do momentu ich zwrotu.

Jak wybrać najtańszą pożyczkę?

Jeżeli chcesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę, to powinieneś porównać wiele ofert. Zawsze patrz na wysokość RRSO! To wystarczy. Żeby jednak uzyskać optymalny efekt, powinieneś porównywać pożyczki dla takich samych kwot i takich samych okresów spłaty.
Źródło: YOLO
Udostępnij artykuł: