ZBP ma 20 lat!: Polska Bankowa dziwny kraj nad Wisłą

NBS 2011/05

Przed 20 laty eksperci z Banku Światowego wskazywali na słabą kondycję naszych banków. Od tego czasu z głębokiego zaścianka sektor wszedł do grupy pełnoprawnych uczestników otwartego rynku Unii Europejskiej.

Polskie banki mogą już konkurować z najlepszymi, choć nadal nie mają dostatecznych możliwości wykorzystania nowoczesnej infrastruktury, którą stworzyły na użytek swoich klientów. Instrumenty płatniczo-rozliczeniowe i systemy wymiany informacji są na najwyższym poziomie, usługi finansowe dobrze rozwinięte, natomiast rynek – wciąż słaby z niskimi wskaźniki tzw. ubankowienia i małymi osadami na rachunkach. Banki rocznie udzielają około 17 mln pożyczek i kredytów, z tego prawie 230 tys. kredytów na cele mieszkaniowe o wartości blisko 50 mld zł. W dyspozycji Polaków jest blisko 22,7 mln kart debetowych i 8,9 mln kart kredytowych, a ponad 16 mln osób ma dostęp do swoich rachunków bankowych poprzez internet.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: