ZBP: na wakacje kredytowe może liczyć klient dotknięty skutkami epidemii koronawirusa

Finanse osobiste / Gospodarka

Na wakacje kredytowe właściwie może liczyć każdy klient, któy bezpośrednio lub pośrednio dotknięty jest skutkami epidemii koronawirusa ‒ powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP, podczas konferencji prasowej w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa COVID 19.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich (źródło: ZBP)

Na wakacje kredytowe właściwie może liczyć każdy klient, któy bezpośrednio lub pośrednio dotknięty jest skutkami epidemii koronawirusa ‒ powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP, podczas konferencji prasowej w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa COVID 19.

#KrzysztofPietraszkiewicz: Najważniejsze zadanie to zapewnienie klientom ciągłego dostępu do usług płatniczo-rozliczeniowych, a także kredytowych i depozytowych #ZBP #Koronawirus #WakacjeKredytowe

‒ Złożenie oświadczenia/wniosku o wprowadzenie, odłożenie spłaty rat powinno być uargumentowane tym, że właśnie wydarzyło się coś, co rzutuje negatywnie na możliwość regulowania regularnego zobowiązań wobec sektora bankowego.

Oczywiście jest to przesunięcie terminów spłat na okres późniejszy ‒ podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

‒ Będziemy starali się, żeby zgłaszanie wniosku o udzielenie swoistych wakacji kredytowych było maksymalnie proste co do formy i co do metody ‒ dodał Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Jak największe państwa w Europie walczą z gospodarczymi zagrożeniami COVID-19, raport Euler Hermes

Pomoc dla klientów: i indywidualnych, i biznesowych

Prezes ZBP zadeklarował, że polskie banki uczynią wszystko, co tylko jest możliwe, aby przyjść swoim klientom ‒ zarówno indywidualnym, jak i przedsiębiorcom ‒ z pomocą w tych trudnych chwilach.

‒ Te nasze zadania są kilku kierunkowe. Z jednej strony, dzięki nowym technologiom i rozwiązaniom organizacyjnym chcemy przede wszystkim zmniejszyć ryzyko zakażeń i roznoszenia koronawirusa.

Z drugiej strony, a może to podstawowa sprawa, to zapewnić ciągłość w dostępie do usług finansowych, tych płatniczo-rozliczeniowych, a także kredytowych, depozytowych.

Po trzecie, wiemy o tym, że niektóre przedsiębiorstwa i niektóre osoby już zostały bezpośrednio dotknięte skutkami epidemii. A niektórzy z kolei – pośrednio.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę>>

Współpraca sektora z rządem i samorządami

Dodał też, że w niektórych segmentach gospodarki będą potrzebne większe programy wsparcia i tutaj sektor bardzo liczy na zaangażowanie strony publicznej, rządowej.

‒ I cieszy nas, że w najbliższych dniach będą ogłoszone dodatkowe, specjalne programy wsparcia. To dzięki systemowi poręczeń, gwarancji będziemy mogli w szerszym zakresie wyjść z pomocą dla naszych klientów.

Nasze wspólne działania, naszych klientów, pracowników bankowości, współdziałanie z władzami publicznymi, rządowymi i samorządowymi spowoduje, że przez ten trudny okres przejdziemy w dobrym stylu, i zachowamy w jak największej części potencjał intelektualny i materialny naszej gospodarki ‒ powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Banki przedstawiają “pakiet pomocowy”: uproszczone wakacje kredytowe, odroczenie spłat rat leasingowych, płatności zbliżeniowe bez PIN-u do 100 zł. Co jeszcze?

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: