ZBP o projekcie PiS: to zapraszanie sytuacji kryzysowej do Polski

Bankowość

0,39 proc. od aktywów instytucji finansowych. Według propozycji PiS taki podatek miałyby płacić banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne. Dziś projektem zajmie się Sejm.

0,39 proc. od aktywów instytucji finansowych. Według propozycji PiS taki podatek miałyby płacić banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne. Dziś projektem zajmie się Sejm.

Pomysłodawcy szacują, że roczne wpływy do budżetu z nowego podatku osiągną poziom 5 mld zł. Ale zdaniem bankowców, może zaszkodzić zdrowemu dotąd sektorowi bankowemu w kraju.

- Jestem przekonany, że przy wprowadzaniu nowych obciążeń w Polsce na instytucje finansowe trzeba zachować duży umiar i powściągliwość - uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Szczególnie, że to może być kolejne obciążenie, jakie zostanie narzucone polskim instytucjom finansowym. Na forum Unii Europejskim toczy się debata o wprowadzeniu podatku od transakcji finansowych. O przyspieszenie prac nad nowym podatkiem wnioskuje kilka państw unijnych, w tym Francja i Niemcy. Według szacunków ZBP nowe obciążenie będzie kosztowało polskie banki od 8 do 12 mld zł rocznie.

- Po drugie polskie banki, podobnie, jak wszystkie banki w Europie muszą zwiększyć swoje własne fundusze, aby móc dostarczać kredyty na obecnym poziomie. Po trzecie, musimy liczyć się, w przypadku szybszego nieco tempa rozwoju gospodarczego, z koniecznością tworzenia tzw. buforu antycyklicznego, a to też oznacza konieczność zbudowania funduszy własnych - tłumaczy Krzysztof Pietraszkiewicz.

W opinii ZBP decyzja o wprowadzeniu kolejnego podatku dla polskich banków może okazać się błędem strategicznym z bardzo negatywnymi skutkami.

- Nie zapraszajmy do Polski na własne życzenie sytuacji kryzysowej, w której banki nie mogłyby służyć rozwojowi gospodarki. To byłby błąd, nie tylko merytoryczny, ale byłby to błąd strategiczny, błąd polityczny z bardzo negatywnymi skutkami. Polska dysponuje zdrowym, ale niewielkim systemem finansowym i bankowym. Nie należy osłabiać jego potencjału, bo wówczas polscy przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego i polscy klienci indywidualni nie mogliby liczyć na finansowanie na niezbędnym poziomie - zauważa prezes Związku Banków Polskich.

Jak podkreślają pomysłodawcy projektu podatek od instytucji finansowych mógłby być alternatywą dla podwyżki podatku VAT, która w największym stopniu dotknęła konsumentów. Ale eksperci ostrzegają, że obciążenie banków i ubezpieczycieli podniesie ceny ich usług, co również odczują klienci.

Aby zobaczyć wypowiedź prezesa Krzysztofa Pietraszkiewicza kliknij tutaj.
Zobacz tutaj co sądzi na temat podatku od instytucji finansowych prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło oraz,aby zobaczyć wypowiedź na ten temat prof. Krzysztofa Rybińskiego, rektora Uczelni Vistula kliknij tutaj.

Źródło: newseria.pl

Udostępnij artykuł: