ZBP – Prof. Remigiusz Kaszubski: System Hal-Cash – Przelewy na komórkę

Uncategorized

Rozmowa z Prof. Remigiuszem Kaszubskim, Dyrektorem w Związku Banków Polskich.

Rozmowa z Prof. Remigiuszem Kaszubskim, Dyrektorem w Związku Banków Polskich.

Agnieszka Krawczyk (alebank.pl): Panie Dyrektorze, do Polski coraz szerzej wchodzi system Hal-Cash umożliwiający przelewy na komórkę i wypłatę środków w bankomacie, bez potrzeby posiadania konta w banku. Jak ocenia Pan szansę ekspansji tego systemu w Polsce?

Remigiusz Kaszubski: Usługa przekazu w systemie Hal-Cash cechuje się przede wszystkim prostotą - to bardzo ważne z punktu widzenia klienta. Fakt braku konieczności posiadania konta w banku jest również nie bez znaczenia dla wielu Polaków, którzy nadal posiadają znacznie mniej rachunków niż telefonów komórkowych.

Uważam, że telefon komórkowy będzie coraz częściej wykorzystywany do realizacji transakcji finansowych, a banki polskie szeroko eksplorują obecnie możliwości wykorzystania właśnie kanału mobilnego w bankowości.

Hal-Cash zapewnia realizację przekazów, co stanowi tylko ułamek bankowości, ale, przy założeniu zbudowania dużej sieci bankomatów partnerskich, dla części konsumentów może okazać się interesującym rozwiązaniem.

Czy wraz z upowszechnianiem się tego systemu koszty takiego przelewu zmaleją? Obecnie wynosi on 8 zł za przelew.

Można się tego spodziewać, biorąc pod uwagę ekonomię skali.

Jak ocenia Pan bezpieczeństwo tego systemu?

Rozwiązanie to zostało zbudowane wespół z bankami hiszpańskimi, spodziewać się zatem należy, iż jest ono zgodne z powszechnie obowiązującymi standardami, zasadami i najlepszymi praktykami.

Dziękuję za rozmowę.

Udostępnij artykuł: