ZBP: wyrok TSUE ws. kredytów frankowych pozytywny dla banków, nie rozstrzygnął kwestii przedawnień roszczeń

Kredyty / Nieruchomości / Prawo i regulacje / Z rynku

Związek Banków Polskich pozytywnie interpretuje czwartkowy wyrok TSUE, dotyczący kredytów we frankach szwajcarskich. Trybunał nie rozstrzygnął kwestii przedawnień roszczeń i odesłał do przepisów prawa krajowego - powiedział wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Tadeusz Białek, Związek Banków Polskich
Tadeusz Białek, Związek Banków Polskich (fot. ZBP)

Związek Banków Polskich pozytywnie interpretuje czwartkowy wyrok TSUE, dotyczący kredytów we frankach szwajcarskich. Trybunał nie rozstrzygnął kwestii przedawnień roszczeń i odesłał do przepisów prawa krajowego - powiedział wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

"Trybunał mówi, że unieważnienie umowy, w której nieuczciwy charakter został stwierdzony, nie może stanowić sankcji przewidzianej w dyrektywie 93/13. To oznacza, że Trybunał wyraźnie wskazuje, że nieważność umowy nie jest celem dyrektywy. Według TSUE dyrektywa ma przede wszystkim za zadanie ochronę konsumenta i przywrócenie równowagi pomiędzy stronami, a nie zmierzanie do stwierdzania nieważności" - powiedział Białek.

Czytaj także: Orzeczenie TSUE to nie jest przełom w kwestii kredytów frankowych >>>

"W naszej ocenie, Trybunał wskazuje na wyjątkowy charakter nieważności i bardzo mocno akcentuje na konieczność "obiektywizacji" nieważności" - dodał.

TSUE odsyła do przepisów prawa krajowego

Ocenił, że kwestii w przedawnień roszczeń TSUE odsyła do przepisów prawa krajowego i nie rozstrzyga tej kwestii.

Wyrok ten odbieramy pozytywnie. To ważny głos, który mówi o tym, że nieważność nie jest celem wynikającym z dyrektywy, mówi wręcz "nie: dla nieważności jako takiego automatyzmu i orzekania na życzenie klienta.

Więcej jasności w kwestii ugód z frankowiczami

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który wydał w czwartek wyrok dotyczący kredytów we frankach szwajcarskich, uznał, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w takiej umowie podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Czytaj także: Po wyroku TSUE ws. kredytów frankowych masowe ugody z frankowiczami? Banki komentują >>>

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP z rozstrzygnięcia TSUE wynika, że unieważnienie umowy na żądanie konsumenta bez analizy przed sąd nie powinno mieć miejsca.

Orzeczenie TSUE tworzy dobry klimat dla zawierania umów z klientami CHF

TSUE stwierdza, jak mówi wiceprezes ZBP, że sąd powinien ostrzegać klienta o ewentualnych roszczeniach restytucyjnych banków. Tak aby klient był świadomy skutków unieważnienia umowy.

Na pytanie aleBank.pl: - Czy biorąc pod uwagę dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej spodziewają się Państwo, że banki będą chętniej niż do tej porzy przystępowały do ugód z klientami CHF, czy też banki poczekają na orzeczenie Izby Cywilnej SN?, Tadeusz Białek stwierdził, że orzeczenie TSUE tworzy dobry klimat dla zawierania umów z klientami CHF, jednak jak wskazał Trybunał jest szereg kwestii, które mają być rozstrzygnięte przez sądy krajowe.

To może jego zdaniem oznaczać, że część banków poczeka na rozstrzygnięcia w Sądzie Najwyższym.

Czytaj także: Kredyty frankowe: TSUE wydał orzeczenie, co to oznacza dla frankowiczów i banków?

TSUE wydał wyrok w sprawie C-19/20 dotyczący 5 pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. 

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl
Udostępnij artykuł: