Raport Specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Zbyt wielkie, by upaść

BANK 2017/03

31 stycznia 2017 r. – Deutsche Bank zgadza się zapłacić 630 mln dolarów kar w USA i Wielkiej Brytanii, 7 grudnia 2016 r. – Komisja Europejska nakłada 500 mln euro grzywny na Credit Agricole, HSBC i JP Morgan Chase, kwiecień 2016 r. – Departament Sprawiedliwości USA orzeka, że Goldman Sachs zapłaci 5 mld dolarów… I tak nam się toczy ten bankowy światek uroczy.

Igor Lagenda

Mam miliard rubli. Czy zdołasz za tyle znaleźć akcje? – takie pytania kilka lat temu w moskiewskim oddziale Deutsche Banku może nie były na porządku dziennym, ale wtajemniczeni zadawali je dość często. Jeśli maklerowi udałoby się znaleźć papiery na taką sumę, to jego klient mógłby przerzucić pieniądze na giełdę w Londynie, a stamtąd przekazać do raju podatkowego na Cyprze lub Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Tak właśnie wyglądał proceder, za który pod koniec stycznia największy niemiecki bank zgodził się zapłacić ok. 630 mln dol. grzywny.

Kary małe i duże

Reuters wyliczył, że od 2008 do 2015 r. grzywny i odszkodowania, które ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: