Raport Specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Zbyt wielkie, by upaść

BANK 2017/03

31 stycznia 2017 r. – Deutsche Bank zgadza się zapłacić 630 mln dolarów kar w USA i Wielkiej Brytanii, 7 grudnia 2016 r. – Komisja Europejska nakłada 500 mln euro grzywny na Credit Agricole, HSBC i JP Morgan Chase, kwiecień 2016 r. – Departament Sprawiedliwości USA orzeka, że Goldman Sachs zapłaci 5 mld dolarów… I tak nam się toczy ten bankowy światek uroczy.

31 stycznia 2017 r. – Deutsche Bank zgadza się zapłacić 630 mln dolarów kar w USA i Wielkiej Brytanii, 7 grudnia 2016 r. – Komisja Europejska nakłada 500 mln euro grzywny na Credit Agricole, HSBC i JP Morgan Chase, kwiecień 2016 r. – Departament Sprawiedliwości USA orzeka, że Goldman Sachs zapłaci 5 mld dolarów… I tak nam się toczy ten bankowy światek uroczy.

Igor Lagenda

Mam miliard rubli. Czy zdołasz za tyle znaleźć akcje? – takie pytania kilka lat temu w moskiewskim oddziale Deutsche Banku może nie były na porządku dziennym, ale wtajemniczeni zadawali je dość często. Jeśli maklerowi udałoby się znaleźć papiery na taką sumę, to jego klient mógłby przerzucić pieniądze na giełdę w Londynie, a stamtąd przekazać do raju podatkowego na Cyprze lub Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Tak właśnie wyglądał proceder, za który pod koniec stycznia największy niemiecki bank zgodził się zapłacić ok. 630 mln dol. grzywny.

Kary małe i duże

Reuters wyliczył, że od 2008 do 2015 r. grzywny i odszkodowania, które nałożono na 20 największych banków świata, wyniosły w sumie 235 mld dolarów. Giganci karani byli najczęściej za manipulowanie kursami walut, złota i srebra, oprocentowaniem oraz wykroczenia i oszustwa przy sprzedaży kredytów hipotecznych i polis ubezpieczeniowych.

Rej wśród najczęściej karanych wodzą banki zza oceanu, a rekordzistą jest Bank of America, który zapłacił łącznie 80 mld dolarów. Niewykluczone, że teraz do czołówki dołączy Deutsche Bank. Ostatnia kara z 31 stycznia, gdy władze największego niemieckiego banku zgodziły się na zapłacenie ok. 630 mln dolarów, to wierzchołek góry lodowej. Afer, w które zamieszany jest niemiecki bank jest więcej, a kary mogą być o wiele wyższe. Nawet ta ostatnia, bo pojawiły się pogłoski, że sprawą prania rosyjskich brudnych pieniędzy przygląda się amerykański Departament Sprawiedliwości. Jeśli się czegoś dopatrzy, grzywna zapewne wzrośnie, i to kilkukrotnie. W sumie przeciwko Deutsche Bankowi złożono 7 tys. pozwów.

Afera rosyjska wybuchła w połowie 2015 r., gdy niemiecki „Manager Magazin” ujawnił, że Deutsche Bank zawiesił część pracowników oddziału w Moskwie i wszczął wewnętrzne śledztwo w sprawie prowadzonych tam transakcji. Według amerykańskiego nadzoru w latach 2011–2015 Deutsche Bank wyprowadził z Rosji ok. 10 mld dolarów, stosując tzw. transakcje zwierciadlane. Polegały one właśnie na tym, że klienci niemieckiego banku kupowali za ruble akcje rosyjskich spółek i bardzo szybko sprzedawali je za dolary na giełdzie w Londynie. Pakiety o wartości 2–3 mln dolarów były rozliczane przez Deutsche Bank, a potem trafiały do spółek na Cyprze i Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

W latach 2011–2015 Deutsche Bank wyprowadził z Rosji ok. 10 mld dol., stosując tzw. transakcje zwierciadlane. Polegały one na tym, że klienci niemieckiego banku kupowali za ruble akcje rosyjskich spółek i bardzo szybko sprzedawali je za dolary na giełdzie w Londynie. Pakiety o wartości 2–3 mln dol. były rozliczane przez Deutsche Bank, a potem trafiały do spółek na Cyprze i Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Zdaniem New York Department of Financial Services (DFS) transakcje nie miały sensu ekonomicznego, na dodatek klienci tracili na nich, płacąc DB niemałe prowizje i opłaty. Dlatego amerykański nadzór uznał, że największy niemiecki bank dopuścił się przestępstwa prania brudnych pieniędzy. W opinii Brytyjczyków sposób, w jaki przeprowadzano transakcje „mocno sugeruje przestępstwo finansowe”, na dodatek Deutsche Bank nie powstrzymał procederu, choć mógł to zrobić, i nie ujawnił, kto ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: