ZEW podniósł rentowności Bundów wpisując się w scenariusz stopniowej poprawy sytuacji gospodarki niemieckiej

Komentarze ekspertów

We wtorek przed południem dochodowości obligacji DE10Y rosły w reakcji na względnie dobre dane o PKB w Chinach oraz dane ZEW z Niemiec. Indeks ZEW zaskoczył bardzo pozytywnie: ZEW oczekiwania wyniósł 48,4 pkt. vs. prognoza 40 pkt., ZEW bieżący 22,4 vs. prognoza 14,8 pkt.

We wtorek przed południem dochodowości obligacji DE10Y rosły w reakcji na względnie dobre dane o PKB w Chinach oraz dane ZEW z Niemiec. Indeks ZEW zaskoczył bardzo pozytywnie: ZEW oczekiwania wyniósł 48,4 pkt. vs. prognoza 40 pkt., ZEW bieżący 22,4 vs. prognoza 14,8 pkt.

We wskaźnikach w dalszym ciągu widoczna jest poprawa w sektorach przemysłowych i eksportowych, przy jednoczesnym pogorszeniu ocen banków i sektora usług komunalnych. Dane wbudowują się w scenariusz stopniowej poprawy sytuacji gospodarki niemieckiej i powinny wspierać postępujące wzrosty rentowności niemieckiego i polskiego długu (w kraju szczególnie w segmencie 5Y+). Po południu nastąpiła chwilowa korekta porannego ruchu w górę.

Krajowy rynek długu tracił przed południem, również za sprawą bardzo dobrych danych ZEW z Niemiec. Krzywa obligacji zignorowała całkowicie lepsze niż prognozowano krajowe wskaźniki zatrudnienia, podążając za dochodowości w Niemczech i USA. Dane krajowe przełożyły się na wzrost stawek FRA. Przeciętne miesięczne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 3,7% r/r. W przypadku wynagrodzeń za część lepszego niż oczekiwano (3,0% r/r) wyniku odpowiadała "korekta" niższego odczytu z listopada. Jednak nawet uwzględnienie "korekty" danych listopadowych wskazuje na dobrą sytuację dochodową pracowników. Pozytywnym zaskoczeniem jest też wyższy niż szacowano (1,0% r/r) wzrost zatrudnienia - o 1,1% r/r.

W środę kluczowym wydarzeniem dla rynku długu będzie publikacja danych o produkcji przemysłowej w kraju. Sądzimy, że odczyt będzie powyżej konsensusu (5,2% r/r), co powinno przełożyć się na niewielki wzrost stawek FRA i dochodowości na krótkim końcu krzywej. Długi koniec krzywej dochodowości może rosnąc rano w reakcji na dzisiejszą decyzję BOJ o utrzymaniu dotychczasowej skali QE. W drugiej części dnia spodziewamy się korekty porannego ruchu, za sprawą oczekiwań na czwartkową decyzję ECB (spodziewane jest ogłoszenie warunków lub uruchomienie kolejnego pakietu luzowania monetarnego).

W czwartek MF zamierza sprzedać na przetargu obligacje serii OK0717 oraz serii PS0420 w kwocie 5-7 mld PLN. Spodziewamy się, że ceny uzyskane na aukcji będą nieznacznie gorsze niż kwotowania z wtorkowego zamknięcia. 

150121.pko.01.350x150121.pko.02.350x150121.pko.03.550x

Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski

Udostępnij artykuł: