Zielono na Wall Street

Komentarze ekspertów

Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem piątkowej sesji była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie bezrobocie spadło trzeci miesiąc z rzędu, osiągając poziom 7.5% (oczekiwano wskaźników na poziomie 7.6%).

Wzrost zatrudnienia o 165 tysięcy osób sprawił, że indeksy na Wall Street zazieleniły się. S&P500 wzrósł o 1.05%, a Dow Jones Industrial o 0.96%. Czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych zakończyła wielomiesięczną sztukę z Mario Draghim w roli wiodącej. Natura jednak nie znosi próżni.

Eksperci wskazują na możliwość kolejnych cięć, rozważając zejście do poziomów poniżej 0.0%. Informacje z obozu EBC są na razie szczątkowe i enigmatyczne, lecz, w teorii, ustalenie negatywnych wartości stóp procentowych zmusiłoby banki do wzmożenia akcji kredytowej, której Europa potrzebuje bardziej niż powietrza. Przytomni tonują nastroje. Członek Rady Prezesów EBC Ewald Nowotny nazwał propozycję jedynie „elementem otwartej dyskusji w banku”.

Inwestorów, którzy pozwolili sobie na przedłużony majowy odpoczynek co prawda wiele ominęło, lecz powrót do pracy będzie raczej spokojny. Kalendarz początku tygodnia jest nadzwyczaj ubogi. Gracze z otwartymi pozycjami na euro oczekiwać będą szczególnie danych Eurostatu o kwietniowej sprzedaży detalicznej. Po południu, kanadyjski urząd statystyczny poda informacje dotyczące rynku nieruchomości. Warto trzymać rękę na pulsie.

dr Maciej Jędrzejak
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: