Złagodzenia zakazu handlu nie będzie

Komentarze ekspertów

W przedstawionym dzisiaj raporcie „Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele”, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego zakazu handlu w niedziele.

Autorzy raportu @MPiT_GOV_PL ‏rekomendują kontynuację stopniowego ograniczania handlu w niedziele #zakazhandlu - zauważa Jeremi #Mordasewicz z @LewiatanTweets

Autorzy raportu rekomendują kontynuację stopniowego ograniczania handlu w niedziele. Wskazują na zadowolenie z tej regulacji pracowników handlu oraz korzyści niektórych właścicieli sklepów, a przede wszystkim stacji benzynowych, które są największym beneficjentem zmian.

Raport pomija, niestety, najliczniejszą grupę zainteresowanych, czyli konsumentów, którym ograniczono możliwość wyboru czasu i miejsca dokonywania zakupów, co jest szczególnie niekorzystne dla osób intensywnie pracujących. To prawda, że stacje benzynowe i część małych sklepów zwiększyły sprzedaż, ale odbyło się to kosztem kupujących, ponieważ ceny produktów na stacjach benzynowych i w małych sklepach są wyraźnie wyższe niż w sieciach handlowych.

Zamknięcie galerii handlowo-usługowych, których zbudowanie i wyposażenie pochłonęło w skali kraju dziesiątki miliardów złotych, oznacza marnotrawstwo zainwestowanego kapitału. Mamy go w naszym kraju znacznie mniej niż na zachodzie Europy, więc powinniśmy dbać o jego efektywne wykorzystanie.

Szczegóły raportu MPiT znajdziesz tutaj: Zakaz handlu w niedziele: odejścia od całkowitego ograniczenie nie będzie?

Udostępnij artykuł: