Złoto: Asymetria w opcjach sygnalizuje utrzymujące się ryzyko spadków

Finanse i gospodarka

Zejście ceny z powrotem poniżej 1 300 USD za uncję w zeszłym tygodniu ponownie wzbudziło obawy o kolejną wyprzedaż po przyzwoitym odbiciu odnotowanym w lipcu.

Zejście ceny z powrotem poniżej 1 300 USD za uncję w zeszłym tygodniu ponownie wzbudziło obawy o kolejną wyprzedaż po przyzwoitym odbiciu odnotowanym w lipcu.

Jak do tej pory dzięki osłabieniu dolara cena ta znalazła wsparcie przed poziomem 1 265 USD, który stanowi zniesienie o 50% w stosunku do lipcowej zwyżki. Jednak rynek opcji odzwierciedla utrzymujące się obawy o dalsze straty, gdyż cena zakładów opcyjnych na spadki jest dużo większa niż zakładów na wzrosty.

Ogólnie rzecz biorąc zmienność implikowana at-the-money (ATM) ustabilizowała się i w chwili obecnej wynosi ok. 20% - nadal jest to poziom podwyższony w stosunku do poziomów notowanych przed kwietniowym krachem.
130808.sb.wykres.01.778x483

Zmienność cen złota

Zmienność implikowana (%, skala po lewej stronie)
Zmienność implikowana 30-dniowa (%, skala po lewej stronie)
Cena (USD/uncję, skala po prawej stronie)

Źródło: Bloomberg i Saxo Bank

Jednak dopiero, gdy zostawimy aktualną cenę (ATM - 50% delta na wykresie poniżej) i spojrzymy na ceny opcji z cenami wykonania odbiegającymi od obecnych poziomów, odkryjemy dużą rozbieżność w wycenie ryzyka. Inwestujący w opcje są obecnie gotowi zapłacić 32% za opcje sprzedaży out-of-the-money (OTM); dla porównania dla odpowiadających im opcji kupna OTM cena ta wynosi tylko 19%. Dobrze pokazuje to, że poglądy rynku na ryzyko nadal skłaniają się ku spadkom.
130808.sb.wykres.02.778x483

Asymetria zmienności cen złota

Zmiana (%, skala po prawej stronie)
Najnowsza (%, skala po lewej stronie)
1 tydzień (%, skala po lewej stronie)

Źródło: Bloomberg i Saxo Bank

Całkowita liczba otwartych kontraktów na grudniowych opcjach na złoto na rynku Comex z cenami wykonania różnymi o 400 USD w obie strony od aktualnej ceny wynosi 166 000 kontraktów. Wspomniany wyżej negatywny nastrój widać również w tych liczbach, gdyż 62% z nich to opcje sprzedaży, a ceny wykonania 1 300 i 1 200 są najbardziej popularne.

W efekcie proporcja opcji sprzedaży do opcji kupna wynosi 1,62, co w sposób oczywisty wskazuje na nastroje ukierunkowane na spadki, chyba że przyjmie się pogląd na przekór większości i uzna, że rynek jest zdecydowanie przesadnie nastawiony na spadki. Obserwujcie sytuację...
130808.sb.wykres.03.778x737

Liczba otwartych kontraktów na grudniowe opcje SPRZEDAŻY na złoto na rynku Comex (termin wygaśnięcia: 25 listopada 2013 r.)
Najnowsza
Jeden tydzień

Liczba otwartych kontraktów na grudniowe opcje KUPNA na złoto na rynku Comex (termin wygaśnięcia: 25 listopada 2013 r.)
Najnowsza
Jeden tydzień

Źródło: Bloomberg i Saxo Bank

Ole Hansen
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: