Złoto w technicznych tarapatach

Finanse i gospodarka

Złoto płaci obecnie wysoką ceną za słabość pod koniec października, kiedy to kupujący stali przed ogromną szansą na zmianę sentymentu na wzrostowy. Popyt przez kilka sesji napierał na linie trendu spadkowego i rejon 1360 USD/oz. Przebicie tego poziomu dałoby sygnał kupna i otworzyłoby drogę do 1420 USD/oz.

Złoto płaci obecnie wysoką ceną za słabość pod koniec października, kiedy to kupujący stali przed ogromną szansą na zmianę sentymentu na wzrostowy. Popyt przez kilka sesji napierał na linie trendu spadkowego i rejon 1360 USD/oz. Przebicie tego poziomu dałoby sygnał kupna i otworzyłoby drogę do 1420 USD/oz.

Podaż odniosła jednak zwycięstwo, potwierdzając to jednocześnie techniczną formacją głowy z ramionami. 8-ego listopada sprzedający przystąpili do realizacji scenariusza spadkowego przebijając linie szyi. Rozpoczęło to kolejną falę przeceny, która w tym tygodniu przełamała kluczowe wsparcie - dolne ograniczenie długoterminowego trójkąta łączące ostatnie coraz wyższy dołki. Obecnie znajdujemy się na wsparciu przy 1270 USD/oz, gdzie po czterech spadkowych sesjach, złoto szuka miejsca do odreagowania. Niewielkie wzrosty, jakie mogą się w tym miejscu pojawić, nie powinny zanegować obowiązującego długoterminowego spadkowego scenariusza.

Przełamanie wsparcia na 1270 USD/oz potwierdzi ostatnie ruchu i otworzy drogę do 1190 USD/oz. Potencjał tego ruchu będzie nawet większy ze względu na rysujący się większy RGR, którego częścią (prawym ramieniem), jest wspomniany wcześniej mniejszy RGR zaznaczony na żółto. 1270 USD/oz jest tutaj linia szyi.

131115.techniczny.01.550x330

Dolarowy listopad

Póki co, obecny miesiąc upływa na rynkach globalnych pod znakiem dolara, który koryguje ostatnie ruchy deprecjacyjne. Na EURUSD oliwy do ognia dolewa ECB i lepsze dane z Ameryki wzmagające dyskusje na temat wczesnego cięcia QE III. Ostatnie spadki zepchnęły cenę poniżej 1,3450, który może być na dzień dzisiejszy uznawany za żelazny opór, którego przełamanie zaneguje sygnał sprzedaży. W dniu dzisiejszym, niedźwiedzie wspierane są przez słabsze dane odnośnie produkcji przemysłowej, które pozwoliły cenie zadomowić się poniżej 38.2 Fibonacciego. Obecnie cena napiera na linie wspierającą ostatnia krótkoterminową wzrostową korektę i można przypuszczać, że ta linia zostanie na fali listopadowego sentymentu pokonana. Decydującym wydarzeniem makro w tym tygodniu jest przesłuchanie Yellen. Jeżeli jej słowa będą gołębie, dolar może stracić paliwo do dalszego umocnienia, co może przełożyć się na wzrosty EURUSD.

131115.techniczny.02.550x309

Złamanie linii trendu na USDJPY?

USDJPY po uklepaniu twardego dna nieco poniżej psychologicznego poziomu 97, zaczął marsz na północ. Najważniejsze jest to, że kolejno przełamane zostały dwie ważne linie trendu spadkowego: średnioterminowa czerwona i długoterminowa niebieska. O ile z tą pierwszą sprawa jest jasna, gdyż została przebita a następnie wybroniona i wykorzystana do dalszych wzrostów, o tyle z drugą popyt ma obecnie problem. Wczorajsza świeca zamykająca się powyżej linii trendu powinna mieć teoretycznie wydźwięk pozytywny, jednak obecność górnego cienia i relatywnie niskie zamknięcie powinno zapalić bykom czerwoną lampkę. Czerwoną lampkę powinna też zapalić dzisiejsza sesja, która na chwilę obecną rysuje się, jako inside bar po wyłamaniu, co wg zasad price action sugeruje możliwość fałszywego wybicia i mocnego ruchu powrotnego. Pomimo ostatnich wzrostów zalecamy ostrożność w graniu na długo na USDJPY. Z konkretnym sygnałem zalecamy wstrzymać się do momentu zamknięcia dziennej świecy powyżej wczorajszych maksimów. Do tego momentu szanse na niedźwiedzi powrót są spore.

131115.techniczny.03.550x307

Dane pomogły w obronie wsparcia

Kolejny ciekawy tydzień na parze GBPUSD. Ostatnio wzrosty na tej parze zostały powstrzymane przez umacniającego się dolara po publikacji bardzo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Po tej publikacji niedźwiedzie przejęły inicjatywie i rozpoczęły wędrówkę w kierunku wsparcia na 1,5900. W dniu wczorajszym wsparcie to zostało naruszone, jednak dalsze spadki powstrzymały dzisiejsze dane z brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła we wrześniu do poziomu 7,6% (najniżej od kwietnia 2009). Jednak to nie jedyny pozytyw dla funta. W październiku liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 41,7 tys. Dziś również Bank Anglii opublikował raport, w którym podwyższył prognozy PKB na lata 2013-2015 oraz wskazał, że stopa bezrobocia będzie spadać szybciej. Te dane właśnie dały impuls do odwrotu od wspomnianego wsparcia 1,5900 i ponownie dały siłę bykom. Z punktu widzenia analizy technicznej obecnie nadal najważniejszym wsparciem pozostaje 1,5900, natomiast najważniejszym oporem 1,6250.

131115.techniczny.04.550x330

USDHUF walczy w rejonie silnych poziomów

Kurs USDHUF dotarł do strefy silnych oporów. Z jednej strony mamy tu poziomy stanowiące w ostatnich miesiącach wsparcia i opory (zielona strefa), z drugiej strony dominującą strefę oporu wyznaczoną między geometriami 38,2% a 41,4%, stanowiącą zniesienie ostatniego ruchu spadkowego trwającego od końca marca do końca października. Obecnie ciężko wskazać dalszy ruch dolara amerykańskiego w parze z forintem węgierskim, dlatego też warto będzie poczekać na wybicie czy też obronę bieżących poziomów na tej parze. Przy scenariuszu dalszej deprecjacji forinta poziomem docelowym może okazać się 227,80 (geometria 61,8%). Przy obronie bieżących oporów kurs powinien powrócić w okolice 217,30 (23,6%).

131115.techniczny.05.550x332

Geometrie na AUDCAD

Już nie raz wspominaliśmy o tej parze i respektowaniu przez nią geometrii Fibonacciego. Tym razem też kilka słów o aktualnej sytuacji. Kurs w dniu dzisiejszym osiągnął najniższy poziom od 8 października, zbliżając się do wsparcia na poziomie geometrii 38,2%, stanowiącej zniesienie ruchu wzrostowego trwającego od sierpnia do końca października. Dalsze spadki na tej parze mogłoby wskazać przebicie strefy wsparcia znajdującej się między geometrią 38,2% a 41,4% (zielona strefa). Obecnie zanegować dalszy ruch w kierunku południowym może powrót powyżej 0,9845 (geometria 23,6%).

131115.techniczny.06.550x335

Tomasz Wiśniewski,
Krzysztof Koza,
Admiral Markets Polska

Udostępnij artykuł: