Zmarł Prof. Jerzy Regulski

Tylko u nas

0001

W czwartek rano w Warszawie, w wieku 90 lat zmarł Prof. Jerzy Rogulski - inicjator i współtwórca reformy samorządowej i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

– Żegnając profesora Jerzego Regulskiego chcę podkreślić, że był osobą niezwykłą; był jednym z ojców założycieli odnowionego polskiego samorządu, co w roku 25-lecia Polski samorządnej warto przypomnieć – powiedział prezydent Bronisław Komorowski o zmarłym prof. Jerzym Regulskim, który pełnił funkcję Doradcy Prezydenta RP. – Był człowiekiem niedążącym do rozgłosu, ale dążącym do wykonania trudnej, ale niezwykle potrzebnej dla Polski pracy. Jego dziełem w znacznej mierze jest wielka reforma samorządowa – dodał.

Był współprzewodniczącym zespołu ds. samorządu terytorialnego podczas rozmów Okrągłego Stołu, senatorem w latach 1989-91 r. W latach 1989-91 był pełnomocnikiem rządu ds. reformy samorządu terytorialnego. Pełnił funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy Radzie Europy w latach 1992-1997 r. W latach 1998-1999 był przewodniczącym Rady ds. Reform Ustrojowych Państwa, następnie członkiem  Narodowej Rady Integracji Europejskiej.

Jerzy Regulski był ekspertem Banku Światowego i innych organizacji międzynarodowych. Uczestniczył w pracach nad reformami samorządowymi w wielu krajach Europy Południowej, Wschodniej i Azji Centralnej.

Ukończył Wydział Inżynierii Politechniki Warszawskiej (1947 r.), stopień doktora i doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Architektury PW (1963 r. i 1969 r.). Profesor nadzwyczajny nauk technicznych (1974 r.) i profesor zwyczajny nauk ekonomicznych (1983 r.).

Źródło: www.samorzad.pap.pl

Udostępnij artykuł: