Zmiana składu indeksu DAX na horyzoncie

Komentarze ekspertów

Skład indeksu DAX może być wkrótce zrewidowany, po tym jak ceny akcji jednego z największych światowych producentów soli K+S AG spadają od 3 miesięcy.

W skrócie można podsumować, iż spółka K+S jest w trudnej sytuacji, a inwestorzy nie liczą już na utrzymanie imponującej dynamiki przychodów. Cena akcji spadła już o ponad 40% w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a perspektywy na rynku specjalistycznych nawozów, a przede wszystkim soli nadal niepokoją. Bezpośrednią przyczyną oczekiwanego spadku zysku netto K+S jest trend spadkowy cen na rynkach surowców. Fakt ten spowodował bessę na rynku potażu, a przychody K+S są szczególnie wrażliwe na wahania cen tego surowca. W ostatnich miesiącach ceny potażu spadły z najwyższego punktu 1.000 USD za tonę do mniej niż 400 USD. Koszt wytworzenia potażu w K+S jest relatywnie wysoki i wynosi 280 USD za tonę.

Gdyby ceny dalej spadały produkcja mogłaby się okazać nieopłacalna. Dodatkowo spadek cen znacznie pogorszył sytuację wielu dystrybutorów, którzy utrzymywali długoterminowe relacje z K+S. Analitycy regularnie korygowali więc docelową wycenę K+S. Pomimo wydawałoby się relatywnie niskich cen akcji (około 23 Euro). Ostatnio wyceniono akcje K+S nawet na 18 Euro.

Gdy pod koniec lipca K+S stracił ponad 25% w ciągu 2 dni nasiliły się plotki o potencjalnej rewizji indeksu DAX. Komitet frankfurckiej giełdy zbiera się już 4 września i zapowiedziano, że między innymi zostanie omówiona sytuacja głównych niemieckich indeksów DAX, M-DAX i TEC-DAX.

Beneficjentem sytuacji mogą być akcje Metro, które straciły pozycję w indeksie DAX rok temu. Kurs akcji Metro pozostaje w trendzie horyzontalnym pomimo znacznego popytu w tym roku. Widać też spekulacyjny popyt od czerwca, między innymi pod ewentualne wejście akcji do głównego indeksu. Kolejnym kandydatem do wejścia do głównego indeksu jest Kabel Deutschland. Ta spółka może być przejęta przez Vodafone. Kurs jej akcji pomimo słabszych niż oczekiwano wyników wspina się w powolnym trendzie wzrostowym.

Tegoroczne wyniki finansowe oraz potencjał wyrzucenia K+S z indeksu DAX nie będą wspierać cen akcji tej spółki. Sprzyjająca może być natomiast lepsza sytuacja na rynkach surowców. Widoczny jest coraz większy popyt na rynkach ropy, miedzi, a także w odbiciu cen metali szlachetnych. Złe doniesienia ze strony głównej konkurencji K+S, gdzie aresztowano prezesa należy uznać za jedynie chwilowy impuls do podtrzymania kursów.

W kontekście potencjalnej rewizji indeksu DAX interesująco przedstawiają się wyniki prostych strategii parami. Inwestorzy otwierający długie pozycje w połowie na akcjach Kabel Deutschland, a w połowie na akcjach Metro i jednocześnie otwierający krótkie pozycje na K+S, notowali w ostatnich tygodniach spore zyski. Posiadający takie pozycji powinni jednak zachować szczególną ostrożność i obserwować dynamikę cen koszyka surowców.

Richard Gloess
specjalista rynku CFD i Forex
City Index

Udostępnij artykuł: