Zmiany klimatyczne: okrągły stół dla sektora bankowego

Czysty zysk / Z rynku

Logo ING Banku Śląski
Logo ING Banku Śląski Fot. Materiały prasowe

ING Bank Śląski zorganizował okrągły stół dla przedstawicieli sektora bankowego, instytucji finansowych oraz organizacji non-profit zaangażowanych w promocję zrównoważonego rozwoju. Celem spotkania było rozpoczęcie dyskusji w gronie przedstawicieli instytucji finansowych działających w Polsce i wypracowanie wspólnego stanowiska wobec zachodzących zmian klimatycznych.

.@INGBankSlaski zorganizował okrągły stół dla przedstawicieli sektora bankowego, instytucji finansowych oraz organizacji non-profit zaangażowanych w promocję zrównoważonego rozwoju #INGBS

Kwestie poruszone podczas spotkania to m.in. przygotowanie się do zmian, jakie niesie za sobą nowa taksonomia przygotowywana przez Unię Europejską, droga jaką należy obrać w kierunku zrównoważonego portfela oraz współpraca, jaką może podjąć polski sektor finansowy w tym obszarze. Otwarta dyskusja wśród uczestników spotkania pokazała, że dla całego sektora jest to temat ważny i aktualny.

Czytaj także: Szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku. Jak uchronić ludzkość przed katastrofą?

ING Bank Śląski jako instytucja finansowa świadoma nieodwracalnych zmian jakie spowoduje globalny wzrost temperatury, już podjął pierwsze kroki w tym zakresie – odeszliśmy od wspierania technologii opartych na węglu energetycznym. Teraz postanowiliśmy zaprosić przedstawicieli innych banków do dyskusji o roli biznesu i sektora bankowego w czasach nadchodzącej transformacji energetycznej, a także wpływie strategii i polityk kredytowych na rozwój konkretnych branż oraz możliwości kształtowania rynku w kierunku zrównoważonego rozwoju. Cieszę się, że wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz innych banków mogliśmy otwarcie dyskutować o istotnym wpływie zmian klimatycznych na biznes i konkurencyjność naszych klientów – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Banki otwarte na dyskusję

– Banki są otwarte na taką dyskusję i chcą na ten temat rozmawiać. Wszyscy mamy świadomość, że zmiany wokół nas zachodzą dynamicznie, zwiększa się liczba ludności na świecie, zużywamy coraz więcej zasobów i emitujemy coraz więcej zanieczyszczeń. Jeśli teraz nie zareagujemy i nie zaczniemy działać w sposób odpowiedzialny, to w przyszłości będziemy ponosić duże konsekwencje – powiedział Kazimierz Rajczyk, Dyrektor Zarządzający Sektorem Energetycznym w ING Banku Śląskim.

Współorganizatorem spotkania było WiseEuropa, a partnerami wydarzenia było WWF i Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.

Źródło: ING Bank Śląski
Udostępnij artykuł: