Zmiany na rynku usług i obsługi transakcji płatniczych: Worldline przejmuje GoPay

Bezgotówkowo / Z rynku

Worldline ogłosił przejęcie większościowego udziału w spółce GoPay, działającej na rynku płatności online w Europie Centralnej i Wschodniej. Przejęcie kontroli nad GoPay pozwoli Worldline na dalsze wzmocnienie segmentu usług dla handlowców (Merchant Services), a także przyczyni się umocnienia pozycji rynkowej w regionie.

płatności bezgotówkowe karty smartfon
Fot. stock.adobe.com/Mymemo

Worldline ogłosił przejęcie większościowego udziału w spółce GoPay, działającej na rynku płatności online w Europie Centralnej i Wschodniej. Przejęcie kontroli nad GoPay pozwoli Worldline na dalsze wzmocnienie segmentu usług dla handlowców (Merchant Services), a także przyczyni się umocnienia pozycji rynkowej w regionie.

Zgodnie z warunkami podpisanej umowy #Worldline przejmie 53% udziałów w #GoPay i otrzyma prawo do nabycia pozostałych udziałów w 2022 roku #PłatnościOnline #EuropaCE #ECommerce @WorldlineGlobal @gopaycz

Informacja o przejęciu została ogłoszona wraz z publikacją wyników finansowych za I kwartał 2020 roku, a firma podkreśliła kontynuację realizacji strategię rozwoju firmy poprzez aktywność na rynku fuzji i przejęć.

Przejęcie kontroli nad GoPay

GoPay to dostawca usług w zakresie obsługi płatności elektronicznych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Europie Centralnej, w tym w Czechach, na Słowacji oraz w Polsce. Firma oferuje szeroki zakres sposobów płatności w transakcjach krajowych i obsługuje ponad 9 000 sklepów online.

Dzięki dwucyfrowemu wzrostowi przychodów, GoPay przyczyni się także do dalszego poszerzenia globalnego zakresu działalności segmentu Merchant Services poprzez zwiększenie możliwości świadczenia usług z zakresu obsługi płatności elektronicznych na szybko rozwijającym się rynku Europy Centralnej i Wschodniej.

Przejęcie GoPay prowadzi też do wzmocnienia pozycji rynkowej Worldline na rynku czeskim i dalszego rozwoju partnerskiej współpracy z Komercni Banka.

Ponadto, po finalizacji transakcji do Worldline dołączy 45 wysoko wykwalifikowanych pracowników zatrudnionych obecnie w GoPay, w tym także jego obecny właściciel Pavel Schwarz, co poszerzy i wzmocni lokalną bazę ekspercką Worldline w zakresie tzw. digital go-to-market.

Dzięki przychodom na poziomie ok. 7 milionów euro wypracowanym w 2019 roku przy marży operacyjnej przed uwzględnieniem amortyzacji (tzw. OMDA) na poziomie ok. 2 milionów, a także obecności nie tylko na rynku rodzimym spółki, w Czechach, ale również na rynku polskim i słowackim, GoPay wzmocni ogólną pozycję Worldline w całym regionie a także poszerzy ofertę Worldline skierowaną do sektora MŚP.

Kluczowym elementem budującym wartość GoPay jest zapewnienie szybkiego dostępu do wysokiej jakości narzędzia do przyjmowania płatności elektronicznych dopasowanego do potrzeb małych przedsiębiorców, a także szeroki zakres oferowanych przez spółkę sposobów płatności w transakcjach krajowych.

Zgodnie z warunkami podpisanej umowy Worldline przejmie 53% udziałów w GoPay i otrzyma prawo do nabycia pozostałych udziałów w 2022 roku. Finalizacja transakcji spodziewana jest w III kwartale 2020.

Dalsza realizacja strategii przejęć i fuzji

Przejęcie GoPay to dla Worldline kolejny krok w realizacji strategii rozwoju firmy poprzez fuzje i przejęcia. 3 lutego br. Worldline i Ingenico ogłosiły podpisanie umowy o połączeniu obu grup, którego celem jest stworzenie nowego lidera na światowym rynku usług płatniczych.

Po ogłoszeniu, transakcja połączenia spotkała się z bardzo dobrym przejęciem ze strony zarówno klientów, jak i kluczowych partnerów obu grup, co świadczy o tym, że jest ona uzasadniona z biznesowego punktu widzenia, jak i z punktu widzenia całego sektora.

Zespoły pracujące nad przeprowadzeniem połączenia po obu stronach transakcji zostały w pełni zmobilizowane w celu umożliwienia szybkiego postępu w zakresie realizacji umowy i uzyskania odpowiednich zgód. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, finalizacja tej transakcji spodziewana jest w III kwartale 2020 roku.

O Worldline

Gilles Grapinet, przewodniczący Rady Dyrektorów i dyrektor zarządzający Worldline, powiedział:

‒ Dzięki podpisaniu umowy o przejęciu GoPay, prawdziwego eksperta w dziedzinie płatności internetowych w Europie Środkowej i Wschodniej, Worldline uczynił kolejny ważny krok w realizacji swojej strategii fuzji i przejęć.

Nasz solidny i prężny model biznesowy i nasze zdolności adaptacyjne pozwalają nam realizować nasze plany pomimo niepewności związanej z COVID-19. Z niecierpliwością czekam na powitanie na naszym pokładzie naszych 45 nowych specjalistów ds. płatności z Czech.

Oferta Worldline (WLN) obejmuje ogólnoeuropejskie i lokalne usługi akceptacji kart płatniczych dla przedsiębiorstw stacjonarnych lub internetowych, bezpieczne przetwarzanie transakcji płatniczych dla banków i instytucji finansowych, a także usługi transakcyjne, takie jak e-bilety oraz usługi finansowe dla lokalnych i centralnych podmiotów publicznych.

Źródło: Worldline
Udostępnij artykuł: