Zmiany w systemie emerytalnym: kto najbardziej na nich skorzysta?

Mój plan emerytalny

Ręka wkładająca monety do słoika z napisem: emerytura
Fot. stock.adobe.com/pinkomelet

Kto najbardziej skorzysta na zmianach w systemie emerytalnym? Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zyskała akceptację Senatu. To pracodawcy będą decydować, dokąd trafią składki przyszłych emerytów, mogą więc trafić do państwowych funduszy, które będą wspierać rządowe inwestycje.

To pracodawcy będą decydować, dokąd trafią składki przyszłych emerytów #PPK #emerytury

Wprowadzenie PPK oznacza, że składki będą wpłacane przez pracowników i ich pracodawców. Jednak to pracodawcy będą decydować do jakich funduszy inwestycyjnych trafi kilka miliardów złotych. To jest istotne różnica w porównaniu do OFE. Wśród największych polskich firm są spółki, w których państwo jest największym współwłaścicielem. Co wybiorą? Państwowe czy prywatne fundusze? Jeżeli państwowe, to będzie to powiązane z rządowymi inwestycjami, a od ich opłacalności będą zależne emerytury.

Dlaczego powstają PPK?

Powstaną nowe fundusze inwestycyjne, ale nadal istnieją OFE, choć zmarginalizowane. Dlaczego powstają PPK? Opinie ekspertów są różne.

– Nadal istnieją OFE, to po co tworzyć nowe fundusze inwestycyjne? Po to, aby wydawać nowe koncesje i decydować o obsadach personalnych tych funduszy – twierdzi \dr Andrzej S. Bratkowski, były wiceprezes NBP i byłych członek RPP.

Do PPK najszybciej muszą zapisywać się największe polskie firmy. Mniejsze w kolejnych etapach.

– Wprowadzenie PPK uważam za niepotrzebne, to ukryta forma przejmowania przez państwo kontroli nad firmami – ocenia Andrzej S. Bratkowski.

Źródło: MarketNews24

 

Udostępnij artykuł: