Zmiany w zakazie lotów do Polski od 2 września, ale można wrócić do kraju z przesiadką

Gospodarka

Na liście państw objętych od 2 września zakazem międzylądowania nie znajdą się Francja i Chorwacja. Zakaz obejmie 44 państwa (a nie jak planowano 46). Na liście pojawią się m.in. Hiszpania, Malta i Rumunia, a także Bośnia i Hercegowina, Mołdawia i Luksemburg, wynika z rozporządzenia Rady Ministrów ws. zakazów w ruchu lotniczym, które ukazało się w Dzienniku Ustaw. Lotniska w Warszawie, Gdańsku i Katowicach dostosowują się do nowej sytuacji.

Samolot i napis koronawirus
Fot. stock.adobe.com/vladimirzuev

Na liście państw objętych od 2 września zakazem międzylądowania nie znajdą się Francja i Chorwacja. Zakaz obejmie 44 państwa (a nie jak planowano 46). Na liście pojawią się m.in. Hiszpania, Malta i Rumunia, a także Bośnia i Hercegowina, Mołdawia i Luksemburg, wynika z rozporządzenia Rady Ministrów ws. zakazów w ruchu lotniczym, które ukazało się w Dzienniku Ustaw. Lotniska w Warszawie, Gdańsku i Katowicach dostosowują się do nowej sytuacji.

MSZ: Możesz skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w wykazie #loty #koronawirus #COVID19

Będą natomiast mogły lądować samoloty z Rosji, Chin czy z Serbii.

Nowa lista państw obowiązuje od 2 września.

"W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - napisano w uzasadnieniu.

Czytaj także: Lotniska wciąż nie wiedzą, które połączenia będą odwołane >>>

Samoloty wyłączone z zakazu

W wykazie podano także, że zakaz nie będzie stosowany do samolotów, wykonujących loty:

- na zlecenie bądź za zgodą Prezesa Rady Ministrów;

- o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze ( (w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego) ;

Czytaj także: Rozszerzony zakaz lotów, pierwsza reakcja Portów Lotniczych i Straży Granicznej >>>

- realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ;

- wyczarterowane przed 15 marca 2020 r. na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie. 

Jak nas poinformował Departament Turystyki Ministerstwa Rozwoju jeżeli podróżny nie wyleciał do ww. krajów z biurem podróży, które wcześniej wyczarterowało loty powrotne, powinien on szukać informacji w sprawie zapewnienia swojego powrotu do kraju w placówkach konsularnych kraju pobytu oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że wszelkie informacje dotyczące lotów i wjazdu na terytorium RP, jak również powrotu do Polski, w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 1498) dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Na stronie MSZ czytamy miedzy innymi: - W przypadku wprowadzenia kraju pobytu na listę państw objętych zakazem lotów pamiętaj, że możesz skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w poniższym wykazie.

Jak pracują lotniska?

- Nowa lista kierunków objętych zakazem nie wymaga reorganizacji pracy lotniska - zapewnia nasz portal Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie. Zwraca on uwagę na to, że z opublikowaniem nowej listy zakazów lotów zbiegło się zakończenie wakacji i zmniejszenie popytu na wyjazdy w miejsca turystyczne.

Z drugiej jednak strony część kierunków została "uwolniona" - np. Chiny, Rosja, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W tym tygodniu dwóch przewoźników powraca na lotnisko Warszawie, są to TAP (Portugalia) i Emirates (Dubai).

- Z Gdańska nie będzie na razie lotów do Barcelony, Alicante i na Maltę - powiedziała nam Agnieszka Michajłow, rzeczniczka prasowa lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Odnosząc się do wpływu zakazu połączeń do szeregu krajów powiedziała:

- Przewoźnicy już nas poinformowali o skasowaniu kilku połączeń. W siatce połączeń z Gdańska nadal mamy około 70 kierunków. Zakaz lotów nie będzie miał większego wpływu na funkcjonowania lotniska, o ile nie będzie trwał bardzo długo. Zakaz został wprowadzony rozporządzeniem, które na razie obowiązuje do 15 września. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna poprawi się na tyle, by skasowane połączenia mogły zostać przywrócone.

Jak zapewnia rzecznik Katowice Airport, Cezary Orzech, port lotniczy od początku pandemii funkcjonuje normalnie, oczywiście z zastosowaniem wszystkich zalecanych środków ostrożności, pomimo minimalnego ruchu w kwietniu i maju. W sierpniu  br. z Katowice Airport na kierunkach hiszpańskim, albańskim i na Maltę odprawiono ok. 35 tys pasażerów.

- Meldunek NOTAM nr C0886/20 informujący o ograniczeniach w ruchu lotniczym obowiązuje od dnia 02.09 od godz:24:00  do dnia 15.09 .2020 do godz 23:59 LT. Wszystkie pozostałe rejsy odbywają zgodnie z rozkładem lotów - informuje rzecznik lotniska.

Z kolei Mazowiecki Port Lotniczy, Warszawa-Modlin przygotowuje się już do kolejnego sezonu.

‒ Połączenia z naszego lotniska są realizowane w oparciu o zasady rynkowe i musimy być zawsze przygotowani na ewentualne zmiany związane zarówno z popytem, jak i ograniczeniami, takimi jak obecne zakazy lotów.

Od końca czerwca byliśmy w fazie stopniowego odtwarzania siatki regularnych połączeń sprzed pandemii. Czasowe zawieszenie niektórych połączeń może mieć krótkotrwały negatywny wpływ na ogólną sytuację Portu od strony przychodowej, jednocześnie jednak zmniejszają się koszty eksploatacji lotniska.

Wykorzystujemy ten czas do przygotowania się do kolejnego sezonu lotniczego - powiedział nam Marek Rymkiewicz, Szef Biura Handlowo-Marketingowego / Commercial & Marketing Director, Mazowiecki Port Lotniczy, Warszawa-Modlin Sp. z o.o.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Lista państw objętych zakazem

Projekt pierwotnie przewidywał wprowadzenie zakazu lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych z lotnisk na terytorium:

1) Belize;

2) Bośni i Hercegowiny;

3) Czarnogóry;

4) Federacyjnej Republiki Brazylii;

5) Królestwa Bahrajnu;

6) Królestwa Eswatini;

7) Królestwa Hiszpanii;

8) Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;

9) Państwa Izrael;

10) Państwa Katar;

11) Państwa Kuwejt;

12) Państwa Libii;

13) Republiki Albanii;

14) Republiki Argentyńskiej;

15) Republiki Armenii;

16) Republiki Chile;

17) Republiki Dominikańskiej;

18) Republiki Ekwadoru;

19) Republiki Gwatemali;

20) Republiki Hondurasu;

21) Republiki Indii;

22) Republiki Iraku;

23) Republiki Kazachstanu;

24) Republiki Kolumbii;

25) Republiki Kosowa;

26) Republiki Kostaryki;

27) Republiki Libańskiej;

28) Republiki Macedonii Północnej;

29) Republiki Malediwów;

30) Republiki Malty;

31) Republiki Mołdawii;

32) Republiki Namibii;

33) Republiki Panamy;

34) Republiki Paragwaju;

35) Republiki Peru;

36) Republiki Południowej Afryki;

37) Republiki Salwadoru;

38) Republiki Surinamu;

39) Republiki Zielonego Przylądka;

40) Rumunii;

41) Stanów Zjednoczonych Ameryki;

42) Wielkiego Księstwa Luksemburga;

43) Wielonarodowego Państwa Boliwia;

44) Wspólnoty Bahamów".

Rozporządzenie ma obowiązywać przez dwa tygodnie.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: