Znamy już datę referendum w Wielkiej Brytanii

Komentarze ekspertów

23 czerwca Brytyjczycy zagłosują, czy chcą pozostać w strukturach unijnych czy wolą pełną autonomię. W Chinach giełda rośnie po zmianach w ważnej komisji nadzorującej tamtejszy rynek. Słabsze dane makroekonomiczne w Japonii. Dzisiaj dzień publikacji indeksów PMI dla przemysłu.

23 czerwca Brytyjczycy zagłosują, czy chcą pozostać w strukturach unijnych czy wolą pełną autonomię. W Chinach giełda rośnie po zmianach w ważnej komisji nadzorującej tamtejszy rynek. Słabsze dane makroekonomiczne w Japonii. Dzisiaj dzień publikacji indeksów PMI dla przemysłu.

W Chinach wzrosty na giełdzie na pierwszej w tym tygodniu sesji. Większość obserwatorów za powód takiego zachowania rynków uznaje odwołanie przewodniczącego Komisji Regulacyjnej ds. Akcji. Znany jest już nowy prezes tej instytucji. Zmiana jest prawdopodobnie spowodowana bardzo nieudanym pomysłem z hamulcem na spadki giełdy, który na początku tego roku spowodował kilkukrotne zawieszenie notowań i bardzo wysokie spadki.

W nocy poznaliśmy indeks PMI dla przemysłu Japonii. Analitycy oczekiwali, że może się obniżyć, ale spadek o 2,1 pkt zaskoczył inwestorów. Co ciekawe w Kraju Kwitnącej Wiśni wciąż obowiązuje zasada im gorzej tym lepiej. Inwestorzy w reakcji na słabe dane zaczęli kupować akcje, licząc na nowy pakiet stymulacyjny dla gospodarki. Jest to dość dobry moment by zastanowić się nad skutecznością tej polityki. Racjonalnie natomiast zareagował rynek walutowy. Jen od początku dnia stracił względem głównych walut.

Znamy datę referendum w sprawie Brexitu. To 23 czerwca 2016 roku. Po tej informacji funt zaczął znów tracić, schodząc poniżej poziomu 5,60 zł. Funtowi nie pomagają nawet dobre dane, które opublikowano w piątek. Sprzedaż detaliczna w skali roku rośnie o 5,2%, podczas gdy spodziewano się +3,6%. Co ciekawe wbrew temu co sądzono o referendum separatystycznym Szkocji, tutaj realnie rozważane jest odłączenie się Wielkiej Brytanii od Unii. Negocjacje na linii Wielka Brytania UE były bardzo długie. Ostatnie spotkania trwały w sumie ponad dobę. Główną kością niezgody były ograniczenia w dostępie do programów socjalnych. Kompromis przewiduje możliwość wprowadzenia mniejszych świadczeń dla nowo przybyłych emigrantów. Będą one jednak z czasem w ciągu 4 lat zrównywać się z tymi, które otrzymują Brytyjczycy. Analitycy są zgodni, że o ile temat zasiłków nie jest tutaj najważniejszy, to budzi on bardzo dużo emocji i będzie miał wpływ na wynik referendum. Gdyby doszło do opuszczenia Unii przez Brytyjczyków, należałoby się spodziewać się osłabiania funta względem innych walut.

W piątek poznaliśmy dobre dane z USA. Inflacja wyniosła 0,3% wobec oczekiwanych 0,2%. Przy tak niskich poziomach wzrost inflacji uznawany jest za korzystne zjawisko.

Dzisiaj dzień publikacji indeksów PMI dla przemysłu w najważniejszych gospodarkach. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 - Polska - koniunktura gospodarcza.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN powraca do wzrostów. Dla ruchu w górę oporem jest obecnie poziom 4,5100 zł, gdzie kurs dotarł po obniżce ratingu. W przypadku spadków wsparcie stanowić będą ostatnie minima lokalne na 4,3650.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN również wybił się z trendu bocznego w górę. Najbliższym oporem są okolice 4,1150, gdzie znajdują się obecne maksima. W przypadku osłabienia kursu wsparciem po przebiciu linii łącząca minima lokalne jest ważne minimum lokalne na poziomie 3,9300.

USD/PLN

Kursowi USD/PLN równie udało się wybić z trendu bocznego. Nowym oporem są maksima na 4,1350. Dla obecnego ruchu w dół najbliższym wsparciem jest ważne trzymiesięczne minimum lokalne na 3,8600.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN od połowy października porusza się w silnym trendzie wzrostowym po czym zawrócił i przeszedł w trend spadkowy. Najbliższym oporem dla ruchu w górę są ostanie maksima na poziomie 5,7000. W przypadku kontynuacji spadków wsparciem jest minimum obecnego ruchu, czyli poziom 5,5700.

Maciej Przygórzewski,
Internetowykantor.pl, Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: