Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Konfederacja Lewiatan: zarobki 60 proc. pracowników będą niższe

Rynek pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - logo
Fot. /stock.adobe.com/whitelook

Po zniesieniu limitu składek na ZUS nawet 60 proc. pracowników w innowacyjnych branżach otrzyma niższe wynagrodzenie. Firmy ograniczą wzrost wynagrodzeń i mogą zlikwidować część etatów – uważa Konfederacja Lewiatan.

#KonfederacjaLewiatan: po zniesieniu limitu składek na #ZUS nawet 60 proc. pracowników w innowacyjnych branżach otrzyma niższe wynagrodzenie @LewiatanTweets

Zniesienie limitu składek na ZUS nie będzie sprzyjało podejmowaniu w kraju pracy przez młodych, świetnie wykształconych specjalistów, ani zachęcaniu do powrotu do Polski osób o odpowiednich kompetencjach. Nawet 60 proc. młodych, dobrze opłacanych specjalistów w branżach innowacyjnych będzie otrzymywało niższe wynagrodzenie netto. W sektorach badawczo – rozwojowych ten odsetek wyniesie blisko 90 proc.

Czytaj także: Zniesienie limitu składek na ZUS może zmniejszyć zarobki nawet o 10 proc. >>>

Skutki zniesienia limitu składek na ZUS

Zmiany demograficzne i gospodarcze w państwach UE, wymuszają konkurowanie o młode talenty, osoby z poszukiwanymi kwalifikacjami, w szczególności młodych Polaków, rozważających emigrację lub już przebywających na emigracji. Nowe przepisy na pewno nie ułatwią zatrzymania najzdolniejszych rodaków w kraju czy powrotów tych którzy już wyjechali.

Udostępnij artykuł: