Zniesienie limitu składek na ZUS może zmniejszyć zarobki nawet o 10 proc.

Rynek pracy

Napis ZUS na tle pieniędzy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Fot. stock.adobe.com/whitelook

Konfederacja Lewiatan ocenia, że zniesienie limitu składek na ZUS zmniejszy zarobki pracowników - w innowacyjnych firmach, nawet o 10% - i zwiększy koszty działalności przedsiębiorstw, a wielu inwestorów zagranicznych w dłuższej perspektywie zrezygnuje z nowych inwestycji w Polsce i wybierze inne rynki.

#KonfederacjaLewiatan: zniesienie limitu składek na #ZUS zmniejszy zarobki pracowników - w innowacyjnych firmach, nawet o 10% @LewiatanTweets

„Pierwszym odczuwalnym skutkiem zniesienia limitu składek na ZUS będzie obniżenie wynagrodzenia netto pracowników w innowacyjnych branżach nawet o 10%. Jednocześnie, w tych branżach, koszty zatrudnienia pracowników zwiększą się o 11%” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Związki zawodowe sprzeciwiają się zniesieniu górnego limitu składek ZUS >>>

Zmniejszy się  atrakcyjność tworzenia w Polsce miejsc pracy wysokiej jakości 

Konfederacja Lewiatan podkreśla, że zmniejszy się  atrakcyjność tworzenia w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i dobrze wynagradzanych.

Czytaj także: 55 organizacji pracodawców apeluje o utrzymanie limitu składek ZUS >>>

„Będzie nam trudniej rywalizować o takie miejsca  pracy z Węgrami czy Czechami, nie wspominając już o Rumunii, która przejmie zapewne wiele z polskich specjalistycznych centrów usług. Doprowadzi to do odpływu kapitału oraz technologii, a także wysokokwalifikowanych pracowników, w szczególności w branżach innowacyjnych i działających na rynku nowych technologii” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: