Zniesienie obowiązku sprzedaży energii przez giełdę spowoduje wzrost cen prądu

ESG / Komentarze ekspertów

Rząd rozważa zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w konwencjonalnych źródłach na zorganizowanej platformie obrotu energią. Zniesienie obowiązku sprzedaży energii przez giełdę spowoduje wzrost cen prądu w Polsce - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan
Źródło: Konfederacja Lewiatan

Rząd rozważa zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w konwencjonalnych źródłach na zorganizowanej platformie obrotu energią. Zniesienie obowiązku sprzedaży energii przez giełdę spowoduje wzrost cen prądu w Polsce - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Dominik Gajewski z #KonfederacjaLewiatan: efektem zniesienia obowiązku sprzedaży energii przez giełdę będzie wzrost cen prądu w Polsce #CenyPrądu @LewiatanTweets

- Z niepokojem przyjmujemy informacje o zmianach zasad sprzedaży energii. Jej uzasadnieniem miałoby być ograniczenie importu taniej energii do Polski. To chybiony argument, ponieważ obowiązek sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej w źródłach konwencjonalnych poprzez giełdę nie ma związku z jej importem do naszego kraju – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: URE odmówiło podwyżek cen energii do końca 2020 roku >>>

Obowiązek sprzedaży energii elektrycznej na zorganizowanej platformie obrotu został wprowadzony w celu zapewnienia konkurencji na rynku, a także poprawy jego transparentności, płynności i przewidywalności. Efektem kilkuletniego funkcjonowania tzw. „obliga giełdowego” jest stabilizacja cen energii. Ministerstwo Energii wprowadzając w 2018 roku ten obowiązek do całości wytworzonej energii słusznie argumentowało, że ograniczy wzrost cen energii w Polsce. Drastyczna zmiana wprowadzonych dwa lata temu regulacji jest szkodliwa zarówno dla uczestników rynku, jak i klientów – odbiorców energii.

Efektem zniesienia obowiązku sprzedaży energii przez giełdę będzie wzrost cen prądu w Polsce. Na taki scenariusz polska gospodarka nie może sobie pozwolić w sytuacji głębokiego spadku PKB w 2020 roku.  Dodatkowo w roku 2021  odbiorcy zapłacą ponad 5 miliardów złotych więcej za energię elektryczną w postaci tzw. opłat mocowych dodanych do dzisiejszych rachunków za prąd. W takiej sytuacji absolutnie niedopuszczalne jest stworzenie przez rząd i ustawodawcę warunków sprzyjających dalszemu wzrostowi cen energii dla  przedsiębiorców i gospodarstw domowych.

Nasza gospodarka weszła w fazę transformacji energetycznej i dekarbonizacji.   Potrzebuje stabilnych i transparentnych reguł działania rynku energii.  Zniesienie tzw. obliga giełdowego będzie skutkować:

  1. Znaczącym ograniczeniem konkurencji na rynku energii i wzrostem jej cen dla odbiorców końcowych.
  2. Podważaniem wiarygodności i zaufania do polskiego systemu elektroenergetycznego, jako wartościowego i ważnego ogniwa w europejskiej strategii zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, w związku z możliwym interwencyjnym ograniczaniem wymiany międzysystemowej.
  3. Ze względu na brak rynkowego poziomu cen energii, eskalacją ryzyka regulacyjnego, negatywnie wpływającego na inwestowanie w odnawialne źródła energii.
  4. Zagrożeniem dla stabilnych warunków rozwoju nowych gałęzi przemysłu, działających na rzecz sektora energetyki odnawialnej.
  5. Utratą konkurencyjności przemysłu w związku z wyższymi kosztami energii elektrycznej oraz niespełnianiem oczekiwań rynkowych co do niskoemisyjności produktów.

- Apelujemy o przeprowadzenie szerokich konsultacji  dotyczących zmiany regulacji tzw. obliga giełdowego i wysłuchanie przedstawicieli odbiorców energii oraz innych uczestników rynku. Zmiana tak ważnych regulacji ma fundamentalne znaczenie dla  rynku energii i powinna zostać wnikliwie przeanalizowana z punktu widzenia korzyści i kosztów dla naszej gospodarki – dodaje Dominik Gajewski.

Udostępnij artykuł: