Zniknięcie LIBOR to istotne ryzyko systemowe dla rynków finansowych?

Finanse osobiste / Komentarze ekspertów

Tomasz Mironczuk, prezes Instytut Rynku Finansowego
Tomasz Mironczuk, prezes Instytutu Rynku Finansowego Fot. aleBank.pl

Komisja Europejska przedstawiła kilka dni temu projekt zmian do Rozporządzenia w sprawie benchmarków (BMR), wprowadzający przepisy na wypadek sytuacji ustania emitowania jednego ze wskaźników. Jednocześnie pojawiają się spekulacje, że wskaźnik LIBOR, ważny w Polsce ze względu na dużą liczbę frankowych umów kredytowych gdzie występuje wskaźnik LIBOR CHF, możne zniknąć przed końcem 2021 roku. O komentarz poprosiliśmy Tomasza Mironczuka, prezesa Instytutu Rynku Finansowego.

#TomaszMironczuk: Umów, które odnoszą się do #LIBOR i nie posiadają zapisów wprowadzających wskaźniki alternatywne jest na tyle dużo, że jest to postrzegane przez KE jako istotne ryzyko systemowe dla rynków finansowych #ZBP #KredytyFrankowe @uknf @GPW_WSExchange

Wprowadzenie przez Komisję Europejską propozycji, która nadaje możliwość ustawowego zastąpienia wskaźnika LIBOR innym wskaźnikiem to bardzo ważny sygnał ostrzegawczy dla rynku finansowego.

Przede wszystkim ryzyko braku LIBOR-u przestaje być teorią – to ma szansę zdarzyć się i to nawet za rok.

Umów, które odnoszą się do LIBOR-u i nie posiadają zapisów wprowadzających wskaźniki alternatywne jest na tyle dużo, że jest to postrzegane przez Komisję Europejską jako istotne ryzyko systemowe dla rynków finansowych.

A teraz rzecz najciekawsza. Propozycja mówi, że powinien zostać wytypowany nowy wskaźnik – problem polega na tym, że pomimo 3 lat prac rynek finansowy nie wypracował dobrych alternatyw.

To czym dysponujemy to głównie wskaźniki dla terminu ON (jednodniowe takie jak: SOFR dla USD lub SARON dla CHF).

Stosowanie ich w kontraktach, które potrzebują wskaźnika 3-miesięcznego lub 12 miesięcznego jest karkołomne.

Ale jeżeli tak się stanie to nie nie wiem czy klienci i banki powinni się cieszyć. Może się stać tak, że jedni i drudzy będą mieli problem.

Czytaj także: Ważna kwestia dla frankowiczów, LIBOR może zniknąć już przed końcem przyszłego roku

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: