ZUS: 30 czerwca mija ważny termin dla przedsiębiorców

Firma

Jeszcze tylko we wtorek, 30 czerwca, przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania składek – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące – marzec, kwiecień i maj

zus
Fot. stock.adobe.com/whitelook

Jeszcze tylko we wtorek, 30 czerwca, przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania składek – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące – marzec, kwiecień i maj

#PawełŻebrowski: W większości przypadków zwolnienie przysługiwało tylko z niepłaconych składek. Jeśli ktoś miał nadpłatę na swoim koncie, to mógł wystąpić do ZUS o jej zwrot #TarczaAntykryzysowa #COVID19 #Lockdown @zus_pl

– Zachęcamy do kontaktu elektronicznego. W ostatnim czasie zanotowaliśmy znaczne zainteresowanie klientów korzystaniem z Platformy Usług Elektronicznych. Tylko w okresie od marca do końca maja przybyło 0,5 mln profili klientów na portalu PUE ZUS. Obecnie jest ich ponad 4,3 mln – wskazuje prof. Gertruda Uścińska.

Dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 11,5 mld złotych.

Za marzec było to ponad 4 mld zł, za kwiecień ponad 3,6 mld zł, za maj ponad 3,5 mld zł.

Jeśli pracownik ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku o zwolnienie ze składek, skontaktuje się z płatnikiem e-mailem lub telefonicznie. Informację o rozstrzygnięciu prześlemy pocztą lub na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Aby odebrać odpowiedź z ZUS na PUE ZUS, należy zalogować się na swoje konto.

Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. Dzięki PUE można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu.

Nie tylko odroczenie składek

Ponadto ponad 130 tys. przedsiębiorców skorzystało z odroczenia terminu płatności składek.

Łączna kwota ulg (chodzi m.in. o odroczenie i rozłożenie zadłużenia na raty) sięga 5 mld złotych.

‒ Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.

Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód co prawda przekracza trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł ‒ wyjaśnia rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. 

Czytaj także: ZUS wypłacił dodatek solidarnościowy dla 17 tys. osób, kto może jeszcze wnioskować?

Tarcze antykryzysowe: e-wnioski na PUE

Jak podkreśla, jeśli pracownik ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku o zwolnienie ze składek, skontaktuje się z płatnikiem e-mailem lub telefonicznie.

‒ Informację o rozstrzygnięciu prześlemy pocztą lub na PUE ZUS. Aby odebrać odpowiedź z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na PUE ZUS, należy zalogować się na swoje konto ‒ zaznacza Paweł Żebrowski.

Czytaj także: ZUS: 3,2 mld zł w ramach świadczenia postojowego wypłacono od 1 kwietnia 2020 r.

Obecnie wnioski o tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek przez trzy miesiące oraz o dodatek solidarnościowy można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Czytaj także: Tarcza 4.0: od 24 czerwca ZUS przyjmuje tylko e-wnioski

Zwrot nadpłaconej składki

W większości przypadków zwolnienie przysługiwało tylko z niepłaconych składek. Jeśli ktoś miał nadpłatę na swoim koncie to mógł wystąpić do ZUS o jej zwrot.

Wystarczyło jedynie złożyć odpowiedni wniosek przed upływem terminu opłacania należnych składek. Z tego rozwiązania skorzystało wielu przedsiębiorców.

‒ Zwróciliśmy składki na kwotę ok 1 mld złotych, dla ponad 160 tys. firm ‒ przypomina Rzecznik ZUS.

Czytaj także: Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 12 lipca

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia, nadal mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconej składki. Chodzi o osoby, które korzystają z „ulgi na start” oraz tych płatników, których przychód co prawda przekraczał 15 tys. 681 zł, ale dochód wynosił maksymalnie 7 tys. zł.

Oni nabyli prawo do umorzenia po wprowadzeniu tarczy 3.0. W ich przypadku ostateczny termin na złożenie wniosku o zwrot to 10 lipca, bo wtedy mija czas opłacenia składki za czerwiec.

Czytaj także: Dodatek solidarnościowy: ustawa weszła w życie. Dla kogo 1400 zł miesięcznie?

Udostępnij artykuł: