ZUS: kwota zwolnienia ze składek za marzec 2020 r. to już ok. 1,5 mld złotych

Firma

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku dla kolejnych płatników składek.

pieniądze, kalkulator
Fot. stock.adobe.com/Karolina Chaberek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku dla kolejnych płatników składek.

#GertrudaUścińska: Cały czas pracujemy nad tym, aby wnioski były jeszcze szybciej rozpatrywane. Udoskonalamy nasz system do automatycznego przetwarzania dokumentów #TarczaAntykryzysowa #Koronawirus #ZwolnienieZeSkładek @zus_pl

‒ Pomoc objęła już łącznie blisko 800 tysięcy płatników składek na łączną kwotę około 1,5 mld złotych ‒ informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

We wtorek (5.05.) na kontach płatników składek łącznie będą już widoczne efekty pozytywnej obsługi 792 409 wniosków o zwolnienie za marzec 2020 r., na łączną kwotę ok. 1,5  mld złotych.

Również świadczenia postojowe

ZUS na bieżąco rozpatruje również wnioski o świadczenie postojowe. Do przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło już około 438 mln złotych.

Tylko we wtorek, 5.05. na konta przelano ponad 51,3 mln złotych. 

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

‒ Cały czas pracujemy nad tym, aby wnioski były jeszcze szybciej rozpatrywane. Udoskonalamy nasz system do automatycznego przetwarzania dokumentów. Robimy wszystko, aby przedsiębiorcy otrzymali potrzebną im pomoc.

W najbliższych dniach przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu na Platformie Usług Elektronicznych ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Tarcza antykryzysowa

Przypomina, że ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.

Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Wprowadzone zmiany w tarczy antykryzysowej 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Udostępnij artykuł: