ZUS może zbankrutować?

Mój plan emerytalny

W debacie publicznej co jakiś czas pojawiają się doniesienia o złej kondycji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy są one jednak prawdziwe i czy mamy podstawy w związku z tym martwić się o nasze emerytury?

Fot. Pixabay.com

W debacie publicznej co jakiś czas pojawiają się doniesienia o złej kondycji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy są one jednak prawdziwe i czy mamy podstawy w związku z tym martwić się o nasze emerytury?

#AleksanderŁaszek z @FundacjaFOR: deficyt w budżecie #ZUS to problem wynikający z istnienia "starego portfela" emerytur sprzed 1999 r. i zbyt hojnie wyliczonego kapitału początkowego #emerytury #FOR

Obniżenie wieku emerytalnego bardzo niekorzystnie wpływa na wielkość wypłacanych emerytur. Czy ZUS może zbankrutować?- Takie katastroficzne wizje, które powracają w publicznej debacie, są nieprawdziwe - mówi dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Reforma z 1999 r. wprowadziła dobrą zasadę, że I filar, czyli ZUS, oparty jest na regule, że wielkość emerytury uzależniona jest od wielkości wpłaconych składek, a wielkość wydatków ZUS wynika z wielkości przychodów ze składek.

Skąd się bierze deficyt w budżecie ZUS?

Skąd w takim razie deficyt w budżecie ZUS, który trzeba zmniejszać transferami z budżetu państwa? Przyczyn jest kilka.- To problem wynikający z istnienia "starego portfela" emerytur sprzed 1999 r. i zbyt hojnie wyliczonego kapitału początkowego - mówi ekspert FOR. To także skutek m.in. decyzji politycznych, dotyczących minimalnych emerytur, gdy są one wyższe niż wynikałoby z wielkości zgromadzonych składek.

Obniżenie wieku emerytalnego

Ten ostatni problem będzie coraz większym obciążeniem dla budżetu państwa, z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Coraz więcej będziemy mieli emerytów, a zwłaszcza kobiet, którzy otrzymywaliby bardzo niskie emerytury, gdyby nie były podwyższane do wysokości emerytury minimalnej.Mamy nadal okres dobrej koniunktury gospodarczej, choć PKB będzie w kolejnych latach rósł już wolniej, ale gdy zacznie się dekoniunktura światowa, pojawią się coraz większe problemy ze stanem budżetu państwa. Wtedy będziemy musieli obniżać wydatki i podwyższać podatki.

Źródło: MarketNews24

Udostępnij artykuł: