ZUS nagrodzi projekty przedsiębiorców, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi

Firma

Blisko 4 tys. wniosków wpłynęło do ZUS, w ramach konkursu, w którym pracodawcy mogą otrzymać dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy w swojej firmie. To ponad 16 proc. więcej niż w roku 2021 roku, poinformował ZUS.

Praca na budowie
Fot. Pixabay.com

Blisko 4 tys. wniosków wpłynęło do ZUS, w ramach konkursu, w którym pracodawcy mogą otrzymać dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy w swojej firmie. To ponad 16 proc. więcej niż w roku 2021 roku, poinformował ZUS.

Do 8 lipca tego roku można było składać wnioski w kolejnej edycji konkursu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ramach którego pracodawcy mogą otrzymać od 10 tys. do 300 tys. zł dofinansowania.

‒ W ramach konkursu na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2023 roku do ZUS za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl wpłynęło 3 980 wniosków. To ponad 16 proc.  więcej niż w roku 2021 roku ‒ mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak dodaje, w czasie naboru wniosków do Zakładu, na skrzynkę konkurs@zus.pl, wpłynęło prawie 2400 zapytań dotyczących konkursu.

Czytaj także: Uchodźcy z Ukrainy w Polsce: specustawa a bezpieczeństwo zatrudnianych wg uproszczonej procedury

Cele dofinansowania

‒ Pracodawca może zdobyć dofinansowanie na przykład na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości. Lista możliwości jest długa – wskazuje rzecznik ZUS.

Dofinansowanie może pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę.

Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 90 mln złotych. To o 15 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji konkursu.

Czytaj także: Jest nowy projekt regulacji pracy zdalnej

Uczestnicy konkursy

W konkursie mogą wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków oraz nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach.

Dofinansowanie może pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę

Nie mogą też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Udostępnij artykuł: