ZUS: nawet 800 tys. firm skorzysta z nowych przepisów o zwolnieniu ze składek

Firma

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie, które w czwartek, 20 sierpnia 2020 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw, wejdą w życie 20 września. Z nowych przepisów skorzysta nawet 800 tys. firm.

tarcza antykryzysowa, koronawirus
Fot. stock.adobe.com/whitelook

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie, które w czwartek, 20 sierpnia 2020 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw, wejdą w życie 20 września. Z nowych przepisów skorzysta nawet 800 tys. firm.

#GertrudaUścińska: Dzięki zmianom więcej #Firmy będzie mogło w pełni skorzystać ze #Zwolnienie z opłacania składek #COVID19 #TarczaAntykryzysowa #SkładkiZUS @zus_pl

Dzięki nowelizacji firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę, która automatycznie zaliczyła im się na poczet składek, uzyskają pełne zwolnienie.

Wcześniej obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone.

Nie trzeba składać wniosku o rozpatrzenie sprawy

W związku ze zmianą przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po wejściu w życie art. 10 ustawy z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw.

W wyniku nowelizacji nadpłaty na kontach firm w ZUS zostaną przywrócone. Wnioski o zwrot nadpłaty będzie można składać dopiero po tym, jak ZUS ponownie rozpatrzy sprawę zwolnienia ze składek.

Zakład poinformuje o tym na Platformie Usług Elektronicznych lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty.

ZUS rozpocznie ponowne rozpatrywanie spraw po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem.

Czytaj także: Dodatkowe postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla niektórych branż

Nadpłacone składki za kwiecień i maj

W ramach tarczy antykryzysowej ZUS umorzył składki za marzec, kwiecień i maj dla ok. 2 mln firm na kwotę ok. 12 mld zł. W praktyce ochroną objęto 6,5 mln miejsc pracy.

Kwota umorzenia byłaby jeszcze większa, ale niektóre firmy omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące. Przedsiębiorcy mogli starać się o zwrot nadpłaconych składek. Z różnych względów część z nich jednak tego nie zrobiła.

‒ Zaobserwowaliśmy ten problem już w marcu i w wyniku poprzednich zmian legislacyjnych za ten miesiąc zwolnienie przysługuje bez względu na fakt opłacenia składek albo posiadania nadpłaty.

Analiza stosowania prawa w kolejnych miesiącach wskazała, że konieczne jest wprowadzenie tej zasady również w odniesieniu do kwietnia i maja – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: Firmy najbardziej dotknięte skutkami pandemii koronawirusa nie będą płacić składek ZUS przez kolejne trzy miesiące?

Nowelizacja przepisów na wniosek ZUS

‒ Natychmiast zaproponowaliśmy zmianę przepisów. Nasza propozycja została pozytywnie przyjęta. Dzięki zmianom więcej firm będzie mogło w pełni skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Zdajemy sobie sprawę, że na te zmiany czekali niektórzy przedsiębiorcy – dodaje prezes ZUS.

Zakład co roku informuje wszystkich płatników o ich saldzie w ZUS. Dzięki temu mają pełną wiedzę na temat tego, czy posiadają nadpłatę albo zadłużenie.

Po uruchomieniu tarczy antykryzysowej szeroko informował, że płatnicy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek, a posiadają nadpłatę w ZUS, powinni złożyć wniosek o jej zwrot. W przeciwnym razie nadpłata pokryje należności za zwolnione miesiące.

 Obecna nowelizacja wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez przedsiębiorców.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: przedsiębiorcom najbardziej pomogło zwolnienie ze składek ZUS

Udostępnij artykuł: