ZUS nie wykorzysta 19,5 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS

Gospodarka

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie potrzebuje części dotacji m.in. dlatego, że wydolność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli zdolność pokrycia bieżących wydatków bieżącymi wpływami, wynosi obecnie 81 proc., poinformował ZUS.

Napis ZUS i pieniądze
Fot. stock.adobe.com/johan10

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie potrzebuje części dotacji m.in. dlatego, że wydolność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli zdolność pokrycia bieżących wydatków bieżącymi wpływami, wynosi obecnie 81 proc., poinformował ZUS.

‒ To bardzo pozytywne dane. Pokazują one, że nasze działania pomocowe w ramach Tarczy antykryzysowej przyniosły skutek w postaci ochrony firm i pracowników, którzy teraz wpłacają składki ‒ komentuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Na wzrost liczby ubezpieczonych miał wpływ m.in. wzrost liczby pracowników o 68,4 tys. (...) oraz wzrost liczby prowadzących działalność gospodarczą - 97,6 tys.

‒ Proszę zauważyć, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu byliśmy w zupełnie innym miejscu. Nie wiedzieliśmy, jaki wpływ na gospodarkę będzie miała epidemia Covid-19 ‒ dodaje prof. Uścińska.

Czytaj także: Prezes ZUS: coraz więcej osób pracujących i firm płacących składki

40 mld zł pomocy dla przedsiębiorców

Jak podkreśla szefowa ZUS przedsiębiorcy w ramach Tarczy antykryzysowej otrzymali realną pomoc. Kwota wsparcia z ZUS to dotychczas około 40 mld zł.

Od początku obowiązywania Tarczy antykryzysowej ZUS dokonał zwolnienia ze składek na około 15,5 mld zł oraz wypłacił świadczenia postojowe na kwotę 6,5 mld zł.

Działania pomocowe w ramach Tarczy antykryzysowej przyniosły skutek w postaci ochrony firm i pracowników, którzy teraz wpłacają składki

Klienci ZUS korzystali również z odroczenia terminu płatności składek i układów ratalnych na łączną kwotę blisko 15 mld zł.

Czytaj także: Czy Fundusz Rezerwy Demograficznej mógłby działać jak japoński rządowy emerytalny fundusz inwestycyjny lub norweski rządowy fundusz emerytalny?

261,8 tys. więcej ubezpieczonych

Cieszą również ostatnie dane na temat liczby ubezpieczonych. W październiku wynosiła ona ponad 15,7 mln i była większa o 261,8 tys. w stosunku do lutego 2020 r. (i wyższa o 49,6 tys. w stosunku do września br.).

Na wzrost liczby ubezpieczonych miał wpływ m.in. wzrost liczby pracowników o 68,4 tys. (w stosunku do września br. – wzrost o 40,2 tys.) oraz wzrost liczby prowadzących działalność gospodarczą - 97,6 tys. (wzrost o 1,1  tys. w stosunku do września  br.).

Więcej jest także ubezpieczonych cudzoziemców. W październiku ich liczba wyniosła 871,7 tys. i wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o 201,5 tys., a w stosunku do września 2021 r. – o 25,3 tys.

Czytaj także: Już ponad 800 tysięcy cudzoziemców płaci składki na ubezpieczenie społeczne co poprawia sytuację ZUS

Udostępnij artykuł: