ZUS od Nowego Roku będzie gotowy do obsługi Programu Rodzina 500 plus

Finanse osobiste

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi, od 1 stycznia 2022 roku, programu Rodzina 500 plus ‒ poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Gertruda Uścińska, ZUS
Prof. Gertruda Uścińska Fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi, od 1 stycznia 2022 roku, programu Rodzina 500 plus ‒ poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona m.in., że obsługą programu Rodzina 500 plus zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Ustawa zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

‒ Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu Rodzina 500 plus. Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego Roku (jeśli chodziło o datę 1 stycznia).

Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych  projektów. Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS,  bankowość elektroniczną i portal Empatia – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także: ZUS przejmie obsługę 500 plus: 3,1 mld zł oszczędności w 10 lat

Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin

‒ Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. Tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start.  Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – podkreśla szefowa ZUS.

Obsługą programu Rodzina 500 plus zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną

‒ W tej sytuacji zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus. Pracownicy nie będą obciążeni dodatkowymi zadaniami, bo program będzie realizowany przez Centrum – dodaje prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także: 5 lat Programu Rodzina 500 plus w budżetach domowych

Wnioski elektronicznie, wypłata na konto


Zgodnie z ustawą pieniądze z programu Rodzina 500 plus będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500+

ZUS będzie stopniowo przejmował program Rodzina 500 plus. Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500+, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie Dobry start, czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Czytaj także: Świadczenie Dobry Start 300+ , wnioski tylko elektronicznie, wpłaty wyłącznie na rachunki bankowe

Udostępnij artykuł: