ZUS przypomina o bardzo ważnym terminie

Firma

Już 30 czerwca 2020 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące ‒ marzec, kwiecień i maj.

ZUS, pieniądze
Fot. stock.adobe.com / Tomasz Warszewski

Już 30 czerwca 2020 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące ‒ marzec, kwiecień i maj.

#PawełŻebrowski: Jeśli będziemy mieli wątpliwości dot. wniosku, skontaktujemy się e-mailem lub telefonicznie. Informację o rozstrzygnięciu prześlemy pocztą lub na PUE ZUS #TarczaAntykryzysowa #SkładkiZUS #Koronawirus @zus_pl

Dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 7,5 mld zł.

Gdzie było najwięcej zwolnień?

W ramach tarczy antykryzysowej Zakład rozpatrzył już wnioski o zwolnienie z opłacania składek dla 1,7 mln firm, w tym 1,5 mln płatników za marzec na kwotę  4 mld zł oraz dla 1,5 mln płatników za kwiecień, na kwotę 3,5 mld zł, umarzając składki do tej pory na łączną kwotę 7,5 mld zł. 

Najwyższe kwoty z tytułu zwolnień ze składek dotyczą oddziałów ZUS w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Czytaj także: Postojowe otrzymało już 720 tys. samozatrudnionych i pracujących na umowach cywilnoprawnych

4 miliony wniosków w ramach tarczy antykryzysowej

‒ Jeśli będziemy mieli wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktujemy się z Tobą e-mailem lub telefonicznie. Informację o rozstrzygnięciu prześlemy pocztą lub dostaniesz ją na PUE ZUS.

Aby odebrać odpowiedź z ZUS na PUE ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta ‒ wyjaśnia rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Od 1 kwietnia wpłynęło do ZUS ponad 4 mln wniosków w ramach tarczy antykryzysowej. Dotyczą one głównie zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj, oraz wypłaty świadczenia postojowego dla samozatrudnionych i zleceniobiorców.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa 4.0: mikropożyczki dla przedsiębiorców wciąż dostępne, umorzenie bez wniosku

Pół miliona nowych profili klientów

Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.

Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód co prawda przekraczają trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł.

Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

ZUS zachęca też do kontaktu elektronicznego. Zakład zanotował znaczne zainteresowanie klientów korzystaniem z Platformy Usług Elektronicznych.

Tylko w okresie od marca do końca maja przybyło 0,5 mln profili klientów na portalu PUE ZUS. Obecnie jest ich ponad 4,1 mln.

Czytaj także: ZUS zrealizował już 1,1 mln wniosków z tarczy antykryzysowej. Są też nowe wzory wniosków

Udostępnij artykuł: