ZUS przywraca etapowo bezpośrednie badania lekarskie

Finanse osobiste

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił badania bezpośrednie przez lekarzy orzekających w ZUS.

lekarz, pacjent
Fot. stock.adobe.com/Syda Productions

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił badania bezpośrednie przez lekarzy orzekających w ZUS.

#PawełŻebrowski: We wszystkich tych sprawach, w których to było możliwe, lekarze orzecznicy orzekali i orzekają zaocznie, na podstawie dokumentacji #Koronawirus #TarczaAntykryzysowa #Renty #Emerytury @zus_pl

Ubezpieczeni są indywidualnie zawiadamiani o terminie i miejscu badania przez oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia.

‒ Bezpośrednie badania lekarskie przywracamy etapowo, z zachowaniem środków ostrożności dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej ‒  informuje rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Aktualizacja na bieżąco

Planowanie badań w poszczególnych jednostkach ZUS odbywa się z uwzględnieniem aktualnego stanu i rozwoju sytuacji epidemiologicznej na terenie poszczególnych jednostek ZUS, m.in. liczby zachorowań na koronawirusa w danym regionie.

Dotąd, od 16 marca badania bezpośrednie zaplanowane przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych były z powodu epidemii przesuwane na późniejszy okres.

– We wszystkich tych sprawach, w których to było możliwe, nasi lekarze orzecznicy orzekali i orzekają zaocznie, na podstawie dokumentacji.

Obecnie stopniowo powracamy do normalnego trybu pracy, który uwzględnia także badania bezpośrednie – wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Tarcza antykryzysowa: orzeczenia ważne dłużej

Na podstawie tarczy antykryzysowej czasowe orzeczenia lekarskie, stanowiące podstawę do wypłaty rent i świadczeń rehabilitacyjnych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, których ważność upłynęła lub upłynie w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po odwołaniu tego stanu, są z mocy prawa przedłużane na 3 miesiące.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Warunkiem jest jednak, aby osoba złożyła wniosek o świadczenie na dalszy okres przed upływem terminu ważności tego orzeczenia.

Udostępnij artykuł: