ZUS wypłacił już 30 mln złotych środków w ramach programu Dobry Start

Finanse osobiste

Około 30 mln zł przelał Zakład Ubezpieczeń Społecznych do rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry Start”, czytamy w komunikacie ZUS.

szkoła, piórnik z kredkami, banknot 200 zł
Fot. stock.adobe.com / irontrybex

Około 30 mln zł przelał Zakład Ubezpieczeń Społecznych do rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry Start”, czytamy w komunikacie ZUS.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu Dobry Start. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.  Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

‒ Rodzice i opiekunowie doskonale radzą sobie ze składaniem wniosków online, program Dobry Start jest tego bardzo dobrym przykładem. Ci, którzy już to zrobili, powinni w najbliższym czasie sprawdzać stan konta – Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa sprawnie i wypłaca już świadczenia.

Rodzice i opiekunowie doskonale radzą sobie ze składaniem wniosków online

W wielu przypadkach pozwoli to na pokrycie kosztów wyprawki szkolnej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. To ważne wsparcie i spokojna głowa rodziców – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Czytaj także: Banki w świadczeniu Dobry Start 300+ i 500+, o czym warto wiedzieć?

100 tys. dzieci ma już wypłacone świadczenie

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS poinformowała, że ZUS przelał już 30 mln złotych w ramach programu Dobry Start. ‒ Środki te obejmują ok. 100 tys. dzieci – podkreśla prezes ZUS.

Zwraca też uwagę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo dobrze radzi sobie z nowym zadaniem.

Przejęcie przez ZUS obsługi programu Dobry Start to ogromne oszczędności dla państwa. Koszty zmniejszyły się diametralnie

‒ Maksymalnie zautomatyzowaliśmy obsługę wniosków w ramach programu. Dzięki temu obecnie pracuje przy nim niewielka liczba pracowników ZUS. Jedynie w  wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku postępowań wyjaśniających, potrzebne będą dodatkowe ręce do pracy. To będzie jednak nieduża skala, bowiem składanie wniosków drogą elektroniczną pozwala uniknąć wielu błędów, które przydarzały się w poprzednich latach – podkreśla prezes ZUS.

‒ Ponadto przejęcie przez ZUS obsługi programu Dobry Start to ogromne oszczędności dla państwa. Koszty zmniejszyły się diametralnie. Dzięki temu w najbliższych latach uda się zaoszczędzić setki milionów złotych ‒ dodaje prof. Uścińska.

Czytaj także: Dobry Start: wnioski o wypłatę 300+ dostępne w bankowości elektronicznej Alior Online

Termin upływa 30 listopada

Wnioski o wsparcie można składać do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu przysługuje w wysokości 300 zł ‒ raz w roku ‒ na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

Świadczenie z programu przysługuje w wysokości 300 zł ‒ raz w roku ‒ na dziecko uczące się w szkole

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Czytaj także: Dobry Start: 283 tys. wniosków do ZUS w ciągu doby

Udostępnij artykuł: