Życie po życiu: „Stara Kablownia”

NBS 2018/04

Nowe technologie i produkty, nawet te rewolucyjne, wchodzą do codziennego użytku powoli, stopniowo zastępując swoich poprzedników. Nawet tak rewolucyjne wynalazki jak oświetlenie elektryczne, napęd parowy, spalinowy czy elektryczny potrzebowały wielu lat na upowszechnienie i masowe wykorzystanie. Tak samo było z telefonem, radiem, telewizją. Czas, jaki był potrzebny nowym wynalazkom na znalezienie masowego zastosowania, uległ w XX wieku zasadniczemu skróceniu. Nawet to gigantyczne tempo, w którym dzisiaj rozprzestrzeniają się nowe idee, technologie, usługi lub produkty, nie zmienia ich ewolucyjnego charakteru. Pewne nowe funkcjonalności są już tylko w nowym produkcie, ale jego starsze wersje poddane metamorfozie, znajdują zastosowania w innych lub bardziej wyrafinowanych obszarach.

Jerzy Cichowicz

Ten fenomen możemy dzisiaj obserwować w przypadku fotografii analogowej i wykorzystania profesjonalnych lustrzanek. Podobnie będziemy zaskoczeni, jeżeli znajdziemy się w sklepie dla miłośników muzyki z płyt analogowych. Możemy tam kupić najnowsze audiofilskie gramofony i wzmacniacze lampowe, które wykorzystują bardzo stare technologie przetwarzania dźwięku. Jednakże, dzięki zastosowaniu najlepszych materiałów i współczesnych metod wytwarzania, są co do jakości dźwięku – bezkompromisowe. Dowodzi to słuszności twierdzenia, że ceną postępu i masowości zastosowań jest zazwyczaj kompromis co do jakości.

W tym odcinku opowiem o zmianach, które następując powoli, zrewolucjonizowały moje biurko – zniknęły z niego prawie wszystkie kable. Można to zobaczyć na fotografii 1.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: