Życie w wersji smart

Finanse i gospodarka

Tempo naszego życia stale przyśpiesza. Coraz ważniejszy jest stały dostęp do sieci i związane z nim korzyści, czego dowodem jest szybki rozwój technologii mobilnych. Już teraz trudno wyobrazić sobie świat bez internetu, a jak wskazują specjaliści, już niebawem co drugi Polak będzie posługiwał się smartfonem1.

Tempo naszego życia stale przyśpiesza. Coraz ważniejszy jest stały dostęp do sieci i związane z nim korzyści, czego dowodem jest szybki rozwój technologii mobilnych. Już teraz trudno wyobrazić sobie świat bez internetu, a jak wskazują specjaliści, już niebawem co drugi Polak będzie posługiwał się smartfonem1.

Robimy nimi zdjęcia, nagrywamy filmy, komunikujemy się i słuchamy muzyki - tak najczęściej wykorzystujemy posiadane "inteligentne telefony". Technologie mobilne mają jednak wiele innych zastosowań. Przedstawiamy te, które mogą być przydatne na uczelni, w sklepie czy biznesie.

Aplikacje nie tylko do zabawy

Korzystanie z nowoczesnych technologii utożsamiane jest przede wszystkim z rozrywką. Z pewnością potwierdzają to najnowsze badania dotyczące użytkowania smartfonów - najczęściej przy ich użyciu robimy bowiem zdjęcia i słuchamy muzyki 2. Tymczasem nowoczesne technologie mogą być wykorzystywane również w bardziej użytecznych celach, np. w edukacji. - Z telefonu czy tabletu możemy korzystać w każdym miejscu, niemal o każdej porze - przypomina Krzysztof Baran, ekspert PONS, wydawcy nowoczesnych pomocy do samodzielnej nauki języków obcych, między innymi Wielkiej Gramatyki Angielskiej czy elektronicznych fiszek. - Skoro siedząc w autobusie, w kolejce do lekarza czy w centrum handlowym, możemy komunikować się ze znajomymi i bawić, warto pomyśleć również o nauce. W takich warunkach przydatna może okazać się np. aplikacja w postaci fiszek do nauki języków obcych. Ich prosta i lekka forma sprawia, że poznawanie nowych zwrotów przestaje być nużącą koniecznością, a może stać się rozrywką. Podczas gdy nauka z tradycyjnych pomocy wydaje się mało praktyczna, aplikacja na smartfony pozwoli w wolnej chwili powtórzyć trudne słownictwo czy rozszerzyć swoją wiedzę - mówi Krzysztof Baran, PONS.

Finanse w telefonie

Według specjalistów w zeszłym roku liczba użytkowników bankowości mobilnej podwoiła się, a na koniec tego roku osiągnie ponad 2,5 mln osób. Badania przeprowadzone przez TNS wskazują, że 12 proc. Polaków już teraz korzysta z m-bankingu. Najczęściej za pośrednictwem telefonów sprawdzamy saldo rachunku, historię operacji lub wykonujemy przelewy. Okazuje się jednak, że możliwości smartfona nie ograniczają się tylko do obsługi konta. - Użytkownicy bankowości mobilnej mogą również ubiegać się o pożyczki, składać wnioski kredytowe lub zakładać lokaty - twierdzi Paweł Kołtun, ekspert firmy Expander. -  Aby zachęcić do tej formy usług, niektóre banki przygotowują dla mobilnych klientów atrakcyjne oferty dotyczące np. depozytów lub programy partnerskie stworzone wspólnie ze sklepami internetowymi lub operatorami komórkowymi. Wymierną korzyścią jest też możliwość uniknięcia długotrwałych i częstych wizyt w banku. Tradycyjna bankowość staje się coraz mniej popularna, a instytucje finansowe często naliczają wyższe marże za operacje wykonywane w swoich placówkach. Wiele z nich zmniejsza też liczbę tradycyjnych oddziałów, stawiając na kontakt z klientem za pośrednictwem Internetu. M-banking jest kolejnym etapem na drodze transformacji całej branży finansowej, której celem jest przyśpieszenie procedur i szerszy dostęp do oferowanych produktów.

140401.pons.400x

Po zakupy bez portfela

Rynek m-commerce, a więc handlu mobilnego rozwija się w wielkim tempie. Deloitte podaje, że do 2015 roku wykorzystywać smartfony do robienia zakupów będzie ponad 384 miliony ludzi na całym świecie. Choć w Polsce obecnie jedynie 6 proc. konsumentów decyduje się na skorzystanie z takiej formy płatności, prognozy ekspertów przewidują nawet trzycyfrowy wzrost udziału m-commerce w handlu internetowym rocznie. Przy użyciu telefonu możemy zarówno korzystać z oferty sklepów internetowych, jak i płacić za tradycyjnie robione zakupy przy pomocy specjalnych aplikacji. Taka forma rozliczenia rachunków jest nie tylko bezpieczna, ale również szybsza, dzięki czemu staje się ciekawą alternatywą dla kart płatniczych. Wielki potencjał mobilnych technologii dostrzegają zarówno sklepy, które coraz większe nakłady przeznaczają na rozwój oferty internetowej, jak i operatorzy telefonii i instytucje finansowe, które wspólnie pracują nad wprowadzaniem coraz szybszych
i bezpieczniejszych systemów rozrachunkowych.

Nowe technologie = nowe wyzwania

Nowoczesne technologie na dobre zadomowiły się w naszym życiu. Zwłaszcza młodzi ludzie nie wyobrażają już sobie życia bez Internetu czy telefonu komórkowego. Stała łączność ze światem nie powinna być jednak wyłącznie kolejną formą rozrywki. - Wykorzystanie mobilnych technologii daje szansę na rozwój osobisty i podnoszenie własnych kwalifikacji. Pozwala oszczędzać czas i pieniądze, a także umożliwia stały dostęp do treści i usług do tej pory wymagających bezpośredniego kontaktu - podkreśla Krzysztof Baran, PONS. - Dziś nie musimy więc już chodzić do banku, by wykonywać operacje finansowe. Podręczniki i pomoce naukowe dostępne są w wersji elektronicznej, dzięki czemu możemy niemal w każdej chwili skorzystać np. z elektronicznych słowników językowych. Ogromny potencjał, jaki młodzi ludzie mają przed sobą, musi być jednak dobrze wykorzystany, tak by nowe możliwości nie zmieniły się w zagrożenia, a czas spędzony z telefonem w ręku - w ten zmarnowany.

1. http://www.rp.pl/artykul/1084579.html
2. Generation Mobile 2013

Źródło: PONS

Udostępnij artykuł: